Nasılsın?

Hepimiz zaman zaman sorunlarla karşılaşırız, bazıları o kadar büyük ve ağır gelir ki kaldıramayacağımızı düşünürüz, bazıları ise gözüp açıp kapayıncaya kadar geçmiş olur. Bu sorunların boyutu ise yalnızca onu yaşayan kişiye ve o kişinin yaşam algısına bağlıdır.

Related image

Sorunlarımız gibi çözümlerimiz de öznel ve görecelidir. Bütün bunlar gibi iyi hissetmek de herkese göre farklı anlamlar barındırır içerisinde. Her ne kadar iyi hissetmek kavramı kişiden kişiye göre değişse de yaşam tarzına göre uyarlandığında müthiş sonuçlar alabileceğiniz 7 adımdan bahsetmek isterim sizlere. İşte iyi hissetmek adına yaşama entegre edilebilecek 7 madde:

1.Gülücükler 

Yaşamımız için en etkili detokstur gülmek. Daha az somurt, daha çok gül. Bazen içinden gelmese de bütün olumsuzluklara inat neşeli gülücükler saç etrafına. Stresini özenmli ölçüde azaltacak bu kahkahalar, stresten kaynaklanan sağık sorunlarına da bire bir çözüm sağlayacak. Daha çok gülmeye başladın mı, oransal olarak kendine güvenin ve özgüvenin de artacak. Hayat karşına ne getirirse getirsin, gülerek karşılık vermeyi ihmal etme!

Image result for gülümsemek

2. Az Düşünmek 

Çok düşünmenin ne gibi kötü etkileri olabilir diye sorduğunu duyar gibiyim. Yaşamımız boyunca gereksiz detaylar ve olaylar üzerine düşündüğümüz zamanı tutabilseydik eminim hepimiz bu eylemi gerçekleştirirken boşa geçen zamanın miktarına şaşırıp kalırdık. Fazla düşünmek,uykusuz gecelere, psikolojik olarak yetersiz hissetmeye, verimsizleşmeye ve gereksiz derecede strese sebep olabiliyor. Bunu aşabilmek için öncelikle fazla düşünmenin sana bilmediğin bir şeyi öğretmeyeceğini ve yeni fikirlere gebe olmadığını bilmen gerekiyor. Önerim ise biir konuda uzun uzadıya düşünmek yerine 10 dakikanı ayırıp bu konuyla ilgili düşüncelerini bir kağıda dökmen. 10 dakikanın sonunda yazdıklarını okuyunca kendine çok daha objektif yaklaştığını ve olayların farklı açılarını daha rahat görebildiğini fark edeceksin. Unutma,”Fazla düşünmek, var olmayan problemleri yaratma sanatıdır.”

 

3. Dinle, Dinle,Dinle

Hiç kimse kndi sözlerini dinleyerek yenii bir şeyler öğrenmemiştir. Eğer kendine bir iyilik yapmak istiyorsan, etrafını pür dikkat dinlemeyi öğrenmelisin. Çok sessiz kalıp pasif birine dönüş demiyorum. Fakat, aradaki dengeyi de korumak zorunda oladuğunun da farkına varmalısın. Sadece etrafındakileri dinleyerek neler öğrenebileceğini tahmin bile edemezsin. Üstelik, az konuşup daha fazla dinlemek,fikirlerini başkalarının gözünde daha da değerli hale getirecektir. Aynı zamanda bir şey söylemeden önce daha temkinli davranmanı sağlayarak yaşamında karşılaştığın yanlış anlaşılmaların da önüne geçecektir.

 

Image result for dinlemek illüstrasyon

4. Mutlu Edenle İlgilen 

Hayatın sana ait ve kararlarını kendin vermelisin. Bu yüzden seni geren, üzen, strese sokan konularla ilgilenmek zorunda değilsin. Ancak ve ancak severek yaptığın işlerde başarılı olabilirsin. Bu bağlamda ya her yaptığın işten keyif almaya çalış ve şartları kendi çabanla o hale getir ya da gurur duymayacağın bir ürün ortaya koymaktansa o işi severek yapacak birilerine devretmeye çalış. Aklından asla ama asla çıkarma, başarı mutluluktan geçer.

 

Related image

 5. Canın Sağ Olsun

Her şey senin sorumluluğunda değil. Başkalarından kaynaklı gerçekleşen şeyleri de sen yöenetemezsin. Bazen olaylar senin istediğin seyri izlemeyebilir. Olsun, elbet bir sebebi vardır. İnsanlara ve kendine canın sağ olsun demeyi öğren, bak o zaman hayat senin için ne kadar da kolaylaşacak Bazen boşverip olrusuna bırakmak taşların yerine oturmasını daha hızlı sağlayabilir. Neticede ne demişler, su akar yolunu bulur.

Boşver – Tayfun Akgül

6. Şükret 

Elindekinin kıymetini bilmek, bu hayatta sahip olabileceğin en değeli özellik. Bazen kaybettiğin şeylere üzülmektense hala daha seninle olanlarla ilgilenmek daha iyi bir tercihtir. Sık sık sahip oldukların için şükret. VE asla her gecenin bir sabahı olğunu unutma. 7. İnsanlar birbirlerine, özel kutlamalar için kremalı pastalar veriyorlar. Özellikle de doğum günlerinde. Çünkü o insanın varlığı mutlu

7. Ya Sabır 

Ne demişler vakti zamanında, sabrın sonu selamettir. Zamanla her iş kemale erer, her şey olacağına varır. Bizim ise bu zaman içerisindeki görevimiz sabretmektir.Beklerken umudunu yitirmemek büyü güç ister bu da her koşulda umudunu koruyabilmeni sağlar. Sabretmek, aynı zamanda, sakinliği de beraberinde getirir. Telaş barınamaz eğer sabır varsa ve sana yavaş yavaş çözüm bulmayı öğretir. Bütün bunların yanı sıra sabır, zorluklara başa çıkmayı da öğretir. İyi şeyler, zaman alır. Related image

Bu 7 maddenin yanı sıra, bir de bonus vermek istiyorum sizlere. Bu maddelerden apayrı, bütün yaşamınız boyunca en büyük önceliğiniz olması gereken altın kural:

Bonus: Kendine Vakit Ayır 

Yaşamın boyunca her ne yaparsan yap, asla ama asla kendini ihmal etme ve her koşulda kendine vakit ayır.

Sonuçta, yaşantında yardımcı karakter olamazsın, bu filmin tek baş rölü sensin!

 

 

 

(Visited 140 times, 1 visits today)