NBA tarihinin en uzun oyuncuları

Basketbol deyince akıllara gelen ilk şeylerin arasında oyuncuların boyları geliyor. En azından benim aklıma o geliyor. Zaten basketbolcuların çoğu uzun boylu veya orta boylu olurlar ama ben bugün Ulusal Basketbol Birliği olan NBA (National Basketball Association) liginde ki en uzun oyuncularından bahsetmek istiyorum.

1.Manute Bol

Normal bir basketbolcunun boyu 1.90-2.10cm olması gerekirken Manute Bol 2.31cm’dir.Manute Bol’un yanından doğru düzgün sayı atan bir basketbolcu yoktur. Manute Bol elini hafifçe uzattığında bile topa rahatça değebiliyor ve blok koyma konusunda çok rahattır.

manute bol ile ilgili görsel sonucu

2.Gheorghe Mureşan

Georghe Maruşan Romanyalı bir NBA oyuncusudur. Manute Bol ile aynı bot uzunluğuna sahip olan Georghe Mureşan da 2.31cm’dir. Georghe Maruşan ve Manute Bol NBA tarihinin gelmiş geçmiş en uzun iki oyuncususur.

george mureşan ile ilgili görsel sonucu

3.Yao Ming

Yao Ming 2.29cm’dir. Georghe Maruşan ve Manute Bol oyuncularından sonra gelen NBA oyuncularının en uzun oyuncusudur. Çinli eski NBA oyuncusu olan Yao Ming en son Housten Rockets takımında oynamıştır.

yao ming ile ilgili görsel sonucu

4.Shawn Bradley

Yao Ming ile aynı boydadır.Yani 2.29cm’dir.Doğum yerinin Landstuhl, Batı Almanya ve Utah olması nedeniyle çifte vadandaşlığa girer. Boyu çok uzun olduğu için basketboldaki pozisyonu pivot’dur.

İlgili resim

5.Chuck Nevitt

57 yaşında olan NBA oyuncusu Chuck Nevitt 2.26 cm boyundadır ve 96 kg’dir.1982 yılında kariyerine başlayıp pivot pozisyonunda oynamaya başlamıştır.

chuck nevitt boy ile ilgili görsel sonucu

6.Pavel Podkolzin

Boyu Chuck Nevitt ile aynı boyda olup kilosu 138 kg’dır.Basketbola yani kariyerine ilk kez 2001 yılında başlamıştır.Oynadı mevkii ise pivot’dur.NBA’da boyu ile tanınan Pavel Podkolzin 32 yaşındadır ve Rusya’da doğmuştur.

pavel podkolzin ile ilgili görsel sonucu

7.Mark Eaton

24 Ocak 1957’de Inglewood’da doğmuştur.Uzun boylu NBA oyuncusu 2.24 cm’dir ve 132 kg olup 53 numarayla pivot pozisyonunda oynamaktadır.Eğitimini ise Kalifornia Üniversitesinde tamamlamıştır.

mark eaton ile ilgili görsel sonucu

8.Rik Smits

Mark Eaton ile aynı boyda olan Rik Smits 110 kg’dır.Uzun boylu NBA oyuncusu 23 Ağustos 1966 yılında Hollanda da doğmuştur.Indiana Pacers takımında hem 45 numarayla hem de 24 numarayla pivot mevkiinde oynamıştır.

rik smits ile ilgili görsel sonucu

(Visited 689 times, 1 visits today)