Ne Bu Bencillik?

Hepimiz haklarımız çiğnendiğinde, haksızlığa uğradığımızda dünyanın en öfkeli, en sinirli varlığına dönüşebiliriz. Özellikle yaşama hakkı, barınma hakkı gibi temel haklarımızdan biri umursanmadığında,  elbette ki savunmaya geçmek yapabileceğimiz en doğal şey değil mi? Fakat neden bir hayvanın temel hakkı elinden alındığında, bu o kadar acımasız gelmiyor?

İnsanoğlu, uzun yıllardır hayvanlarla etkileşim halinde. Hayvanlar, insanlara birçok konuda yardım etmiştir aslında. İnsanoğlu hayvanları binek olarak kullanmış, onunla beslenmiş. Kısaca insan, hayvanladan ne istediyse o şekilde yararlanmış yani kendi çıkarlarını hep göz önünde bulundurmuş. Ancak hayvan kendi çıkarını düşünmek isterse ne yapıyor? Sanki dünya sadece onunmuş gibi, sanki hayvanlar sadece ona hizmet etmek için varlar diye düşünerek onların haklarını göz ardı ediyor. Evet biz, insanoğlu, yapıyoruz bunu.

Çevrenizde de vardır böyle insanlar. Gerçek bir hayvan hakları savunucusu olduklarını sanarlar ama kendi apartmanlarında varlıklarından rahatsızlık duyarlar. Günümüzde maalesef site yaşamında hayvan olması fikri bazı insanlar tarafından desteklenmeyebiliyor. Benim de üzerinde durmak istediğim konu bu aslında. Ne yapılabilir? bu konuda?

İstemeyen insanların bakış açısıyla yaklaşmayı deneyelim bu konuya. İstememe nedenleri tüy olabilir fakat kendi evlerinde beslemedikleri sürece tüy ne kadar büyük bir sorun ki? Belki gürültüden istememiş olabilirler yani havlama sesi rahatsızlık verebilir diye düşünebilirler. Fakat sırf bir kişi havlama sesini sevmiyor diye bir canlının barınma hakkı bir şekilde elinden alınmış olacak. Ama kimin umrunda. Ayrıca havlamak bir köpeğin en doğal tepkisidir, iletişimini bu şekilde kurabilir. Yani bu bir nevi köpeğe konuşma demek mi?

Hayvan korkusu olan insanlar da sitede evcil hayvan olması fikrini hoş karşılamayabilir. Aslında bu iyi bir fırsat yani bu sayede o kişi korkusunun üstüne gidebilir ve bu fobisini yenebilir. İyi tarafından bakmak lazım tabii. Bardağın dolu tarafından…

Sitede evcil hayvan istemeyen insanlar, aslında hayvanların hayatlarına çok önemli değerler katacağını bilmelilerdir. Evcil hayvana sahip olan çocuklar, sorumluluk kavramını daha iyi kavramış oluyorlar ve bu dünyada değer verilmesi gereken başka canlıların da olduğunun farkına varıyorlar, benmerkezci olmuyorlar. Ayrıca paylaşmayı ve hoşgörülü olmayı da öğreniyorlar, Kısaca iyi bir birey olmalarında, bir evcil hayvanla büyümüş olmalarının inanılmaz katkısı olabiliyor. Apartmanında hayvan istemeyen çocuklu aileler, bu bilgiler ışığında fikirlerini değiştirmeyi, hatta çocukları için bir evcil hayvan almayı bile düşünmelidirler. Tabii sonra sıkılıp sokağa atmayacaksanız.

Yani demem o ki eğer gerçekten sağlık sorunları ağır bastığı için sitede evcil hayvan bazı kişiler için bir sorunsa, bu önlem alınamayacak bir şey değil, en kötü hayvanı hoş karşılamayan site sakinlerinin yaşam alanları buna göre yeniden şekillendirilebilir fakat bu ne kadar doğru? Hayvanlar da bu dünyada yaşayan canlılar ve biz asla onlardan üstün değiliz.  Gerçekten onlarla yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor.

(Visited 94 times, 1 visits today)