Ne Görmek İstedi Ne Gördü?

Sonbaharın en sarı günleriydi. Karamel rengi yapraklar kendilerini yavaşça nemli toprağa bırakıyorlardı. Diğer evlerin pencerelerinin önündeki kediler şekerleme yapıyor, kuşlar mevsimin verdiği huzurla hiç olmadıkları kadar sakin duruyorlardı. Güneş yüzünü yeni yeni gösterirken Mine; Yeni çekilmiş kahvesinin kokusunu hiçbir şeye değişmezdi. Sabah ritüellerini gerçekleştirdi ve okula gitmek için durağın yolunu tuttu. Kulağında kulaklıklarıyla ‘bugünün bir de yarını var, mutluyduk belki o güne kadar, ya sonra’ diye şarkının sözlerini mırıldanırken, kendini sonbahara kaptırmış olsa gerek durağın önünde bir genç ile çarpıştı. Kabahat Mine’ ye aitti fakat yine de bir tepki bekledi. Genç Mine’nin yüzüne bakmadan geçti ve yerine oturdu. Bir şey olmamış gibi hissetmeye çalıştı ve kulaklıklarını tekrar taktı.’ Gidiyorum ben, sen hoşça kal.’

Ertesi gün bir çarpışma yaşamadığı için mutluydu Mine. otobüste yerini aldı ve sıkılmamak için kitabını açtı ve okumaya başladı. Dakikalar birbirini kovalarken Mine kafasını kaldırdı ve nerede yaklaştığını görmek için dışarı bakarken ne görsün! Genç işte tam karşısında oturuyordu. Üstelik aynı kitabı okuyorlardı. İkisinin elinde de Anna Karenina duruyordu. Mine genç inmeden onunla konuşmalıydı. Kendini topladı ve konuşmaya başlamak için doğru zamanı bekledi. Saniyeler sonra genç kalkıp inmişti. Bakakaldı. Orhan Veli gibi bakakaldı. O kadar beklerse başına bunların gelmesi çok normaldi. Fakat kitabın arasından kayıp düşen tiyatro bileti bir şeyleri sonuca ulaştırabilirdi. Biletin gencin bileti olabileceği ve bu yüzden karşılaşamayacağı ihtimalini biliyordu ama o oyuna gidecekti.

Şinasi Sahnesi’ ne tam zamanında varmıştı. Oyun az sonra başlayacaktı. Genci arayan gözler tedirginlik barındırıyordu. Fakat ne olabilirdi ki? Genç yoksa oyun vardı. Zaman aktı ve o gemi tekrar gelmedi. Oyun başladı ki ne görsün. Sahnede, tam orada! Mine’ yi çağırıyor. Ama Mine sahneye gidemezdi, gidemedi.

Mine gözlerini açtı. Karşısında bir kedi, elinde uyukladığı için dökülmüş olan kahvesi. Gördüklerine inanamadı.                   

(Visited 50 times, 1 visits today)