Ne Kadar Zor Olabilir ki?

Biliyorsunuz günümüzde bir çok yarışma ve spor programı var. Genelde bu programları seven insanlar izlerken çok heyecanlanırlar. Eğer sizin tutuğunuz takım kaybederse sinirlenirsiniz. Sonrasında ‘’ ben orada yarışsam elbette kazanırdım’’ demişsinizdir. Peki gerçekten o yarışmada olsaydınız kazanabilir miydiniz? Bu soru belki daha önce kendinize sormuşsunuzdur. O anda belki yapamayacağınızı düşünebilirsiniz, heyecandan, telaştan veya başka bir sebepten dolayı o çok kolay dediğiniz şeyler size çok zor gelip yarışmayı kaybedebilirsiniz. Daha sonra gerçekten kolay olmadığını anlayabilirsiniz. Bunun en güzel örneği bence basketbol.

Basketbol maçlarında çok profesyonel oynasanız bile en küçük bir yanlış kaybetmenize neden olabilir. Bu da sizi üzebilir. Bunların dışında bir de basketbolda smaç denilen bir terim var. Bu terim denilince benim aklıma yarışma geliyor. Smaç basmak kolay bir şey değil. Basketbolcular bu yarışmayı yaparken eğer hareketi doğru yapıp basket atamazsa siz o oyuncunun belki beceriksiz olduğunu düşünebilirsiniz.  Peki siz hiç denediniz mi? Belki denediyseniz potaya bile yetişemeyebilirsiniz. Peki smaç basmanın püf noktası nedir? Ben bunun iyi bir şekilde zıplamak olduğunu düşünüyorum . Çünkü iyi zıplayamazsanız potaya değemezsiniz.

 

Bazı basketbolcular bu işi çok iyi yapabiliyor. Buna örnek olarak ‘’Stephen Curry ‘’ gösterilebilir bence. Bence Stephen Curry çok iyi bir oyuncu, özellikle şutları çok iyi. Bunların dışında bir de trambolin ile smaç basmak var. Bu ise diğerine göre daha kolay. Çünkü çok iyi zıplayamıyorsanız, trambolin sizi biraz daha yukarı zıplatabilir. Bu işi yaparken tabi ki kendiniz de zıplamalısınız. Zaten smacın amacı potaya dokunmak veya potada asılı kalmak. Bir de smacın kullanıldığı yerler vardır. Bu yerler dışında smacı kullanırsanız veya atamayacağınız yerlerden adım alırsanız olumsuz bir sonuç alabilirsiniz. Örneğin yaşınız biraz küçük, yani 14-15 yaşları gibi, ise faul çizgisinden smaç atmaya çalışırsanız potaya erişemeyebilirsiniz.

Bence şimdi bu yazıyı okuduktan sonra dışarı çıkıp deneyebilirsiniz. Ancak başarılı olabilir misiniz bilemiyorum. O size kalmış bir şey. Zaten ne kadar zor olabilir ki?

(Visited 401 times, 1 visits today)