Ne Oldum Dememeli Ne Olacağım Demeli

Ne oldum dememeli ne olacağım demeli atasözü insanların şimdiki haline bakıp hep böyle gideceğini düşünmek yerine ilerleyen zamanların onun başına neler gelebileceğini düşünerek ona göre davranmaları gerektiği anlamına gerekmektedir.

Bizler alçak gönüllü ve hoş görülü olmasını bilmeliyiz. Kendini beğenmiş olmamalı mala mülke anne ve babamıza güvenerek insanlara kötülük yapmamalıyız. Her zaman iyi bir insan olmaya özen göstermeliyiz.Mesela bugün için varlıklı olabiliriz başarılı da olabiliriz fakat gelecekte sıkıntıya düşmeyeceğimizi kimse garanti edemez. Tahmin edilmeyen talihsizlikler yaşayabiliriz. Geçmişte başarılı ve zenginden bir iş adamının küçük bir kıvılcımla her şeyini kaybedebildiğini işitebiliyoruz.Bu yüzden imkansızlıklar arasında nasıl kıvranıyor ve çareler arıyorsak imkanlara sahip olduğumuzda da davranışlarımıza dikkat etmeli adımlarımızı sağlam atmalı ve ona göre davranmalıyız.

Kısacası geleceğimizi düşünerek hareket etmeliyiz. Kendimizi başarılarımızdan dolayı veya mal varlığımızdan dolayı yüksek görmemeli kibirlenmemeliyiz. Kimseye haksızlık yapmamalıyız çünkü gün gelir aynı haksızlığa biz de uğrayabiliriz. Unutmamalıyız ki bu gün içinde bulunduğumuz iyi durum sürüp gitmeyebilir.

HİKAYE:    Genç güçlü çevik bir at varmış.  Arabayı öyle güçlü çekermiş ki diğer tüm atları geride bırakırmış. Gün gelmiş yaşlanmış ne dört nala koşabiliyor ne de arabayı eskisi gibi çekebiliyormuş. İstediği verimi alamayan sahibi sonunda yaşlı atı bir değirmenciye satmış. Değirmenci de götürüp değirmen taşını döndürebilmesi onu bir çarka bağlamış. Yeni işi çok yorucu değilmiş aslında. Ama uçsuz bucaksız ovalarda koşmak yerine olduğu yerde dönüp durmak çok ağrına gitmiş. Gözlerini kapatıp deri bir iç çektiden sonra ah ah demiş ne oldum dememeli ne olacağım demeli.

(Visited 1 times, 1 visits today)