NE YİYORSAK OYUZ

Yaşamak için yemek yemek zorundayız. Sağlığımız için yediğimiz şeyler önemlidir. Yediklerimiz sadece vücut sağlığımızı değil, karakterimizi ve akıl sağlığımızı da etkiler. Bu konuda birçok araştırma yapılmış. Omega3, probiyotikler, mineraller ve vitaminlerin sağlığımızla beraber davranışlarımızı da çok olumlu etkiledikleri gözlemlenmiş. İnsanların daha az stresli oldukları ve az depresyonlu oldukları fark edilmiş. Yediğimiz renklendirici, koruyucu maddelerle dolu yiyecekler, kızartmalar ve gazlı içecekleri menülerimizden çıkarıp yerine doğal proteinler, bolca sebze ve meyve tükettiğimizde daha disiplinli, daha dikkatli ve daha iyi öğrenebilen insanlar haline geldiğimiz gözlenmiş.

Moralimiz bozuksa çikolata, muz ve süt gibi besinler tüketiriz ve kendimizi daha iyi hissederiz. Bu besinler ruh halimizi düzelten serotonin hormonu  salgılamamızı sağlar. Ayrıca B6 ve B12 vitaminleri de eksikliğinde depresyona girmemize neden olur.

Bunların dışında devamlı fast food tüketen insanların, hızlı karar veren, aceleci, çok düşünmeyen insanlar olduğu görülmüş, bu insanların daha çok kavgaya ve tartışmalara girdikleri gözlenmiş.

Sonuçta yediklerimiz sadece bedenimizi beslemiyor, ruhumuzu ve karakterimizi de meydana getiriyor. Yani ne yiyorsak oyuz.

(Visited 74 times, 1 visits today)