NEDEN BATIL İNANÇLARA İNANIRIZ?

Batıl inanç, mantıksal bir temele dayanmayan inanç ve davranışlara denir. Gerçek bir sonucu olmayan, tepkisi kanıtlanamayan davranışlarda bulunmak, sözler söylemek, veya inançlara inanmaktır.Peki insanlar böyle şeylere inanma gereksimi neden duyar?

Yıllardan beri gelen inançlar vardır.Bu inançlar çoğunlukla bize atalarımızdan geçmiştir.Ya da kulaktan dolma bilgilerdir.”Sakın kara kediye yaklaşma! Uğursuzluk getirir.”derler.Hayvan zaten senden korktuğu için sana yaklaşmıyor ne uğursuzluğu getirebilir ki.Kara kedi batıl inancı Hristiyanlığın yükseldiği dönemlerde yayılan bir inançtır.

Eski mısırda kara kediler bugünkü inancın aksine kutsal sayılmaktaydı, hatta toplum dişi kara kedilerin tanrıça olduğu kabul ediyordu. Bu kedilerin öldürülmesini engellemek için kanunlar bile çıkarılmıştı. O dönemlerde medeniyetin yayıldığı diğer bölgelerde de durum farklı değildi, hatta bazı yörelerde insanın önünden kara kedi geçmesinin şans getireceğine bile inanılıyordu.

Hristiyanlık yayılmaya ve kendinden önceki kültürlerin sembol olarak kabul ettiği şeylere kötü anlamlar yüklemeye başladığında insanların kara kedilere bakış açısı değişmeye başladı .Hristiyanlığın; inatçılık, özgürlük gibi karakter özelliklerine şeytani anlamalar yüklemesi ve kara kedilerin geceleyin şeytana dönüştüğü gibi inançların kilise  tarafından Avrupa’ya yayılması insanların bu hayvanlara olan nefretini iyice arttırdı. Evinde kedi besleyen binlerce kadın; cadı ya da büyücü olduğu gerekçesiyle kedileriyle birlikte yakılarak öldürüldü.

Aslında insanların bu batıl inançları çıkarmasının amacı insanları korkutup istediklerini yaptırmak istemeleri.İnsan özgür olmazsa onların görmelerini istemedikleri bilgileride göremez.Daha doğrusu onların köleleri haline gelirler.Tabi bu inanç sadece Hristiyanlıkta yok başka dinlerde de var.Sadece bir dinin üstüne de yıkmak doğru olmaz.Zaten batıl inançlar dinle değil daha çok kültürle alakalı.Maalesef insanlar körü körüne bir şeye bağlanmaya çok meraklılar.İnsanların çoğunluğunda da zaten araştırmacı ruh yok.Bilgiyi hiç sorgulamadan kabul ediyorlar.Halbuki araştırıp bilgi sahibi olsalar bu batıl inançların çoğu kaybolur.Çünkü insan gerçekten öyle bir şey olacağını düşündükçe insanın başına gelmemesi şaşırtır.Büyüklerimizin bir lafı vardır.”Kırk kere söylersen olur.”derler.O yüzden kırk kere söylemeden önce bir araştırıp sorgulanması lazım.İnsanlık sorguladıkça bu gibi inançlar kaybolacaktır.

Kaynakça:

Vikipedi

https://eksisozluk.com/kara-kedilerin-ugursuzluk-getirdigi-inanci–1541270

(Visited 160 times, 1 visits today)