Neden Çocuklar Sokakta Oynamıyor

 

Dedem ve babannem hep dışarıyı göstererek söyler ”Sen neden dışrda oynamıyorsun şu çocuklar gibi? ”. Benim yaşımda olan insanların çok karşılaştığı bir soru bu. Peki neden artık çocuklar sokakta oynamıyor. Bazılar internet çocukları anti-sosyal yaptığı için diyor. Bence bu doğru değil. Bize söylendiğine göre internet yüzünden artık arkadaşlarımızla oyun oynamıyor onlarla ‘sosyalleş’ miyor muşuz. Bu sosyalleşme sözcüğüne dikkat çekmek isterim çünkü internetin insanları sosyallikten alı koyduğunu söylüyor. Bu siscede çok saçma değil mi? Bize diyorlarki dünyanın diğer tarafındaki insanlarla konuşup birbirinize espi yapıp eylenmek anti-sosyallik miş. Size birisi deseki arkadaşınızla konuşmak sırf bunu telfonla değilde internet üzerinden yapmak sizi arkaşlıktan çıkarır iki yabancı olursunuz. Buna inanır mısınız?

Peki bu düşünceler nereden çıktı. Öncelikle insanın nasıl bir varlık olduğunu anlamamız gerekli. Biz her ne kadar kendimizi iyi bir insan gibi gösterince yada iyi giyinince birisi bize iltifat edince mutlu olyorsak bu mutluluğa okadar da bağımlı oluyaoruz. İnsan beyini başka varlıkların onu sevmesini keyif verici ve rahat latıcı bulur. Ancak insan beyini keyif verici ve rahatlatıcı şeylere bağımlı olmaya eğilim gösterir. Bunun örnekleri çoktur sigara, alkol en çok karşımıza çıkanlar. Peki internet bunun neresinde? İşte o burada devreye giriyor. İnsanlar internet/sosyal medya kullannıcılarının kendilerini beğendiğini fark edince yada buralarda kafalarını dağıtmanın bir yolunu bulduklarında bağımlı hale geliyorlar. Kafalarını telefonden yada bilgisayar ekranından kaldıramayan kişiler haline geliyorlar. 

 

Fakat bu insanların neden sokağa çıkmayı bıraktığını açıklamaya yetmez. Bu sokaya inip oyun oynamama akımının asıl başlangıcı Bilgisayar oyunlarınının yükselişi ile başlad. Ancak bu sefer koltuklarımıza bağlıyan ey bağımlılık değildi. Oyunlar bir kaç çubuka oynamaktan birden bire bizi başka dünyalra götüren kapılara dönüştü hiç uğraşmamıza bile gerek kalmadan istediğimiz her yerde olabiliyor istediğimiz kişiler haline gelebiliyor elimize almanın hayalini kuramayacağımız yeni hayallerle doluyoaruz. Bunların hepsi bizim evimizde ve istersek tek başımıza istersekde en yakın arkadaşımızla odamızdan bile çımadan herşeyi yapabilmeye başladık.

 

Ama biz sokağa çıkmayı hiç unutmadık, artık orada oyun oynamıyor olabiliriz ama o yunlardan bulduğumuz yeni arkadaşlarla biryerlere gitmeye başladık. Eğer biz anti -sosyal isek eğer biz sokağa çıkmıyorsak ozaman kim lunaparkları ayakta tutuyor. Biz belki sokakta top oynuyan çocuklar değiliz artık ama bunun nedeni biz arkadaşımızın evine gittiğimizden değil onların halısaha denilen birşeyi keşfetmiş olmasından. 

 Yani demem o ki bizim kimle konuştuğumuz kiminle arkadaş olduğumuz internet yüzünden değişmiş olabilir fakat değişen bitek o değil oyunun nerede oynandığı dahi değişti. İşte bu nedenle nizim yaşımızda kime sorarsanız sorun bilgisayar oyunlarını sokak oyunlarına tercih eder çünkü sokakta üç beş çocuk oynamak yerine dünyadın heryerinden gelen on onbeş kişi ile oynamak daha eğlencelidir.

 

 

FOTORAFLAR:

https://www.dailymail.co.uk/news/article-4886644/Resident-slams-neighbours-letting-kids-play-street.html

Eskiden Çocuk Olmak: Sokak Oyunları

http://my-cool-projects.blogspot.com/2013/07/had-lan-party-last-night.html

 

(Visited 150 times, 1 visits today)