Neden Korkmamalıyız

Teknoloji ve yapay zeka gün geçtikçe ihtiyaca yönelik gelismektedir. Robotlar artık çoğu zaman  çok daha alçakgönüllü bir şekilde insani görevleri yerine getirebilirler. Bizi çok sayıda sıkıcı görevi yerine getirmekten kurtarıyorlar  ve birçok meslek dalında devrim yaratıyorlar. Yine de, robotları düşündüğümüzde bize olan faydalarından çok endişeli ve şüpheci hissetmeye başladık.  Robotların giderek daha fazla insan işi almaya başlaması muhtemeldir.

Robotlar bizleri neden korkutuyor?

İlk olarak, robotların işimizi üstlenip bizi işsiz ve parasız bırakacağından endişe ediyoruz. Bir noktaya kadar, bu doğrudur (örneğin, sürücüsüz araçların tanıtımı profesyonel sürücülerin işlerini tehdit edebilir).

İkincisi, robotların “bizi ele geçireceğinden” korkuyoruz; Onların kontrolünü kaybedeceğiz (her nekadar bu bilgi bize bilimkurgu filmleri tarafından dayatılsada, şımdilik bu gelecek bizlere çok uzak. Yine de, bu korkunun bir temeli vardır.Robotlar zaten dikkate değer davranışsal ve bilişsel zeka gösteriyor. Bazılarının duygusal zekası var gibi görünüyor.

Ahlaki zeka boyutu, robotlarla henüz paylaşılmayan bir boyuttur, ancak muhtemelen sadece bir algoritmanın oluşturulacağı evrensel olarak kabul edilmiş ahlak kurallarımız olmadığı için. Hernekadar robotlar her geçen gün gelistirilmekte olsada kültürel veya toplumsal düşünceler onları anlayabilecekleri hissiyata sahip olamayacaklardır.

Bir diğer sebep insan benzeri bir robot yani android ile gerçek bir insan arasındaki farkı anlayabileceğimiz konusunda endişe ediyoruz. teknolojideki ilerlemeler o kadar hızlı gerçekleşiyor ki insanlar artık takip edemez hala geldi. Üstüne üstlük takip edememeyi geçtik bir de sonra kendilerini geliştirmelerinden korkuyoruz. Bu da bizi endişeli ve huzursuz hissettiriyor. Öyleyse, teknolojik ilerlemenin hızı ve yönü muhtemelen durdurulamaz olduğu için, korkularımızı hafifletmek için ne yapılabilir? Kendini geliştir, teknolojiyle kazanamayacağın bir şavaşa girmektense onları onların oyununda yen. Teknoloji alemini öğrenin ve elinizden gelenin en iyisini yapmaya devam edin.  Teknolojik ilerlemeye nasıl ayak uydurabiliriz? Günlük yaşamlarımızda kullanacağımız robotlarla ilgili olarak, içerik oluşturucularının özellikle insanlara benzemeyen sürümlerle karşılaşmaları tercih edilir. Gelecekte ne kadar süre çalışacağımıza dair bir planımız olmasa da yeniden düşünmeye zorlamalıyız kendimizi. Ve belki de en önemlisi, sadece robotlarımızın teknolojik gelişimini değil, aynı zamanda etik programlamayı daha çok ciddiye alıp programlama üzerinde çalışmalıyız. Her ne kadar robotlar birçok sektöründeki insanları işsiz bıraksa da, bizler için  yeni iş imkanları sağlayacaktır. Her ne kadar robotlar birçok konuda hoşgörüyle karşılanmasada katı ve kuralarına göre yapılması gereken mesleklerde insanları ağır cezalara çarptırdıklarında vicdan azabı çekmezler. Bedenen yapılan ve insan sağlığını tehdit eden meslekleri onlara bırakıp akıl, zeka, duygu ve hissederek yapılan işleri biz insanların kontrolüne bırakmalıyız. Tabiki bu görevleri onlar a bırakırken de onların kontrulonun hala bizde olduğundan da emin olmalıyız. Her nekadar bizler desek de elbet bir gün kendimizi onların eline bırakacağız. Aaah şu robotlar.atlas robot ile ilgili görsel sonucu

(Visited 68 times, 1 visits today)