Neden Yatılı Okul?

Yatılı okullarda okumak öğrenci için iyi bir şey midir? Yoksa öğrenciye olumsuz etkileri var mıdır? Peki ben hangisini tercih ederdim? Babam bana arkadaşlarından bahsettiği zaman arkadaşlarıyla yatılı okullarda ya da üniversitede öğrenci evinde tanıştığını söyler. Evet, yatılı okul ile öğrenci evi aynı şey değil fakat ikisinde de yaşam benzer. İkisinde de kendi hayatınıza kendiniz dikkat ediyorsunuz. Öğrenci evinde yaşam biraz daha farklı yatılı okullardan.

Peki yatılı okullarda okuyan öğrenciler daha mı başarılı? Biraz araştırma yapınca farkettim de yatılı okulda okuyanlar normal okulda yani yatılı olmayan okulda okuyanlara nazaran daha başarılı oluyor. Mesela öğrenci eğer okulda anlatılan konuları anlamadıysa ve evde o konu hakkında bilgi sahibi olan birisi yoksa burada yatılı okulun avantajı ortaya çıkıyor çünkü yatılı okulda o konuyu anlayan herhangi bir öğrenciden konuyu anlatmasini isteyip eksiklerini tamamlayabiliyor. Özellikle sabah saatlerinde dersi olan öğrencilerin başarılarının daha yüksek olduğu da istatistikler arasında.

Yurtlarda başlayan arkadaşlıklar yıllarca devam ediyor. Yılları aşan arkadaşlıklar oluşuyor. Elbette bu arkadaşlıklar hemen oluşmuyor. Uzun bir dönemden sonra bu ilişkinin bağı güçleniyor ve  gercekten sıkı dostluklar kuruluyor.

Peki ya disiplin? Yatılı okul diyince benim aklima ilk sinirli ve aceleci gözetmenler geliyor. Nedeni eskiden izlediğim filmler olmalı. Her sabah erken kalkmak ve istediğiniz saatte yatamamak kulağıma biraz kötü geliyor. Fakat okulda olan etütler eğer derslerde başarılı olmak istiyorsanız sizin icin yararlı olacaktır. Ayrıca bir yerde bir süre sonra öğretmenleriniz ile aranızda bir bağ oluşacağını okumuştum.

Bazı öğrenciler yatılı okullardaki disiplinden dolayı oraya gitmek istiyor. Bunun nedeni öğrencinin oradaki disiplin sayesinde derslerde daha başarılı olunduğunu düşünüyor. Üniversiteye geçiş sınavlarında daha başarılı olmak için bu tür okulları tercih eden öğrenciler de var. Tabii ki bu tür bir okula gittikten sonra yaklaşık bi ya da iki ay boyunca öğrenciler aile özlemi çekiyor. Fakat belli bir süre sonra bu özlem azalıyor ve arkadaşlarınız sanki ailenizden birisiymiş gibi olmaya başlıyor.

Olayın özü yatılı okullar disiplinli okullardır istediğiniz zaman istediğiniz şeyi yapamazsınız. Fakat sizi hayata hazırlar, ayakta nasıl durabileceğinizi öğretir. Eğer disiplin olmadan çalışamam diyorsanız yatılı okullar size gore diyebilirim. Fakat bir plan doğrultusunda yanyançalışmakij sadece belli saatler arasında çalışabilmek size göre değilse maalesef siz de benim gibi yatılı okullara gore değilsiniz…

 

Kaynaklar;

– http://www.ozelders.de/index.php/2015/03/14/yatili-ogrenci-olmanin-avantajlari-ve-dezavantajlari/

– https://www.google.com.tr/amp/www.hurriyet.com.tr/amp/yatili-okumak-onemli-beceriler-kazandiriyor-40088158

(Visited 594 times, 1 visits today)