Yazı Nasıl İcat Edildi? Biz Neden Yazarız?

Neden Yazarız?

Özgürleşmek için ya da duygularımızı paylaşmak için mi?

İçimizi dökmek için mi?

İnsanlar neden yazı yazmaya ihtiyaç duymuştur? Neden 5516 yıldır insanoğlu yazıyor?

Yazarak kendimizi ifade mi ediyoruz? Düşüncelerimizi insanlara mı iletiyoruz?

Yazarak iç sesimizi mi susturuyoruz?

Yazarken yeni dünyalar keşfediyoruz. Aynı zamanda yazdıkça ardımızda bir iz bırakıyoruz. Bizden sonra varlığını sürdürecek şeyler.

Peki ben neden yazıyorum?

Okul bunu zorunlu kıldığı için mi ya da istediğim için mi? Yazı yazmak için zorlanıyorum. İnsanlar yazı yazmamı zorunlu kılıyor.

Yazı yazınca ne oluyor?

Bu yazıyı siz okudukça belki ardımda bir iz bırakıyorum, büyüyorum ama bu yazı hiç okunmayadabilir.

Bu yazıyı yazdıkça zihnimdeki sesleri susturuyorum. Kendimle -iç sesimle belki de ruhumla- kendimi daha yakın hissediyorum ve gerçek beni keşfediyorum.

Yazmak insanlar için bir alışkanlık, bir ihtiyaç. Yazınca aydınlanıyoruz, aydınlanarak zihnimizin ufuklarını açıp özgürleşiyoruz.

Yani yazmadan özgür değil miyiz? Hayır. Başka şeyler yaparak da özgürleşebiliriz mesela okumak, yeni şeyler öğrenmek…

Kesin bir sonuca ulaşmak ve neden yazdığımızı öğrenmek için ilk önce yazının icadına bakmamız gerekir.

Yazının İcadı

Yazı MÖ 3500 yılında ilk Sümerler tarafından icat edilmiştir. Aslında yazı bir uygarlığın ya da bir bireyin ürünü, eseri değildir. Yani yazıyı sadece Sümerler icat etmemiştir. Yazı diğer uygarlıklardan da etkilenmiştir. Yazı bütün uygarlıkların eseridir. Zamanla bütün insanlar sayesinde bugünkü şeklini almıştır.

O zamanlarda, MÖ 3500İlgili resim‘lerde, insanlar işaretler ve resimlerle anlaşıyorlardı ve istedikleri haberleşip iletişim kuramıyorlardı. Ayrıca o zamanlarda insanlar ticaret ve tarımla uğraşıyorlardı. Mesela hasatın ekildiği zamanın bilinmesi gerekiyordu ya da kime borç verildiği, kimden altın alındığı. İnsanlar bunları akıllarında tutamayacağı ve not almaya ihtiyaç duydukları için yazıyı icat ettiler.

Yazı o zamandan bu zamana gelişti ve insanlar yazıyı başka amaçlarla da kullandılar. Öğrenmek için yazdılar, insanlarla bir şeyler paylaşmak, orta noktalarda buluşmak için yazdılar, konuşurken anlatamadıklarını anlatmak için yazdılar.

Yazarak edebiyatı keşfettiler. Yazarak insanlar özgürleşti ve felsefe gibi dallar oluştu. İnsanlar yazdı ve hala şu an yazıyoruz, yazıyorum.

(Visited 1.072 times, 1 visits today)