Neden Yetinemiyoruz?

Her zaman daha fazlasını istemekle insanoğlu günden güne kendini yok etmeye devam ediyor.

Demem şu ki istemek kötü bir şey değil, ama bunu fütursuzca ve geliştirilerek yapmadan istemek beraberinde sorunları da getirecektir. Bunun en güzel örneğini Mark Zuckerberg tarafından verebiliriz. Güzel işler başardı evet ama sonucunda, bir istek uğruna tüm kariyeri yok olmakla baş başa.
Akıllı makineler teknolojinin bir ürünü teknoloji ile insanla doğru orantıda, insan ne kadar gelişirse o da o kadar gelişiyor ve teknolojinin kötü emeller üzerine kullanılmasını biliyoruz yani korkmalı mıyız yoksa bununla savaşıp ilerlemeli miyiz?
Her şeyin olduğu gibi teknolojinin de bir zayıf yönü var ve asla hiçbir zaman kusursuz değil. Yapay zekalar kusursuz olduğu söyleniyor. Fakat baktığımızda elimizde bulundurduğumuz bu teknolojiyle kendi kendilerine konuşmalarına hatta dünyanın bazı yerlerinde kaos çıkarmaya başlamaları lazımdı. Neden mi? Yapay zeka tamamen özgür ve içerisinde insan sayesinde sınırsız bilgi depolayabilecek kapasitede bir buluş. Yani kendileri düşünebiliyorlar tıpkı bizler gibi ne kadar korkunç değil mi?
Orantısız güç, güç değildir denmiş bu sözü bu konuyla çok kolay bir şekilde bağdaştırabiliriz. Eğer elinizde sınırsız bilgiye sahip ve her an her şeyi patlatabilecek güçte bir varlık varsa siz bunu mu seçersiniz yoksa alanınıza daha çok yatkın olan başka bir varlığı mı? Büyük ihtimalle seçeneğinize sunduğum iki varlıktan ilki size çok daha mantıklı gelecek ve onu seçeceksiniz. Ama düşünmenizi istiyorum bu varlık bilgi konusunda sonsuz bir hikmete sahip ve kendi kendine düşünebiliyor, nereden biliyoruz belki bir gün düşünecek ve bu kadar güçlü olduğunu fark edecek yani artık himayeniz altında yaşamak istemeyecek ve doğal olarak sizi ya küle çevirecek ya da öldürecek.
O yüzden olan tüm bu şeyleri engellemek için kendinizi olağanca olayın dışında tutmanız. Demek istiyorum ki olayın dışında kalın, sadece izleyin, üretmeyin. Hayır en çok siz üretin ama düşünerek üretin, ileride bu yaratacağınız şey nelere kadir olabilir?Hangi sorunları beraberinde getirebilir? Ve en önemlisi neden böyle bir şey yapma ihtiyacı duydunuz? Daha iyi bir gelecek için mi yoksa iyi olan geleceğimizi daha da kötü hale getirmek için mi?
Gücün sınırı yoktur, kullanmasını bilirsen elinde ki en değersiz şeyi bile birine çok iyi bir malzeme diye gösterebilirsin. Güç zekaya dayalıdır. Geleceği yok mu edeceksin yoksa daha iyi bir hale mi çevireceksin?

(Visited 39 times, 1 visits today)