Nefes: Vatan Sağ Olsun

Bundan yaklaşık 7 sene önce akıllara kazınacak bir film çekildi. Adı, Nefes: Vatan Sağ Olsun idi. Bu film o dönemin şartları düşünülerek çekilen bir askerlik filmiydi. Bu film kısa sürede çoğu kişinin ilgisini çekti. Çünkü bence bu film tüm halkı yansıtıyordu.
o2lx695cyp9zlyudc38wz2pzdac

Film, Güneydoğu’nun Irak sınırına yakın bir yer olan Karabal Tepesindeki röle istasyonunu korumakla görevli bir yüzbaşı ve onun komutasındaki 40 askerin yaşadıkları olayları anlatıyor. Filmin başrolünde Mete Horozoğlu var. Mete Horozoğlu, filmde de kendi adını kullanarak 40 askerin komutasındaki Mete Yüzbaşıyı canlandırıyor. Bu Mete Yüzbaşı askerlikten gelen bir yetenek olduğu için çok sert bir adam. Ama aynı zamanda çok duygusal. Bu filmde de hem duygusallığı hem de sert tavrı ön plana çıkmış. Ona eşlik eden İlker Kızmaz, Barış Sağcı, Birce Akalay ve birçok isim de oyuncu kadrosunda bulunuyor. Aynı zamanda filmin yönetmeninin de çok iyi bir yönetmen olduğu gözden kaçmıyor. Filmin yönetmeni Levent Semerci, 17. Adana Altın Koza Film Festivalinde ”En İyi Yönetmen” ödülüne layık görüldü.

nefes vatan sağolsun ile ilgili görsel sonucu

Bu filmin yapılma amacı Türk askerinin ne kadar zor şartlar altında mücadele ettiğini aktarmak ve vatanseverlik duygusunu aşılamaktır. Ve bence bu film aktarılmak isteneni yeteri kadar insana aşılıyor. Oyunculuk, ruh, kamera açıları, sahneler… Tam anlamıyla film bir harika. Eğer gerçekten güzel bir film izlemek istiyorsanız diğer filmlerden önce bu filmi tercih edebilirsiniz. Bu film sizin ruhunuzu, vatanınızı, memleketinizi, kalbinizi… Kısacası bu film tam anlamıyla sizi yansıtıyor. Bu yaşadığımız dönemde bu duyguları kazanmak, vatan sevgisini hissedebilmek çok önemli. Nefes: Vatan Sağ Olsun gibi filmler de bize bu duyguyu ve ruhu aşılıyor. Senaryoyu etkileyici biçimde yansıtarak bazı konularda bilinçlenmenizi sağlıyor.

16a1a38c-beda-4197-beb9-ad37293a6900

Zaten bu film eski bir film olduğu için çoğu kişi izlemiştir. Ama maalesef bu tür filmlerin değeri pek bilinmiyor. Yani bunun gibi filmler insanlar tarafından çok fazla ilgi görmüyor. Zaten bu yazı da buna farkındalık yaratmak ve bunun üzerine daha çok dikkat çekmek için yazılıyor. Benden tavsiye bu filmi izlemediyseniz; kesinlikle listenize ekleyin.

nefes vatan sağolsun replikleri ile ilgili görsel sonucu

(Visited 468 times, 1 visits today)