NEREDE MUTLU OLURUM?

Hepimizin bildiği gibi her insanın vakit geçirmekten zevk aldığı belirli alanlar vardır. Bu alanlar etrafı ağaçlarla çevrili ve çocukların koşturup oynadığı bir park, bir hayvanat bahçesi, bir spor tesisi vb. olabilir. Bu aynı zamanda bireyin ilgi alanına da bağlıdır. Mesela günde saatlerce bilgisayar ile ilgilenen birine vakit geçirmekten zevk aldğı ortam sorulduğunda alacağımız cevap doğal olarak bilgisayar bulunan bir oda veya internet cafe olacaktır. Ancak bu bireye bir halı sahada yirmi iki kişi futbol maçı yapmak çok da ilginç gelmeyecektir. Benzer şekilde kickboks yapan bir sporcuyu da örnek olarak gösterebiliriz. Bu sporcunun da önceki örnekteki birey gibi bilgisayar başında zaman geçirmesini beklememiz fazla olağan değildir. Bu sporcunun da başka bir hobisi yok ise vakit geçirmekten en çok zevk alacağı ortam antrenman yapabileceği bir alan olacaktır. Fakat bireyin başka bir hobisi daha varsa bu durum değişiklik gösterebilir. Örneğin bu sporcumuzun bir diğer hobisi de yemek yapmak olabilir. Bu gayet doğaldır.
Herkesin olduğu gibi benim de vakit geçirmekten zevk aldığım ortamlar var. Bunlardan biri de sokaktaki bir basketbol sahası. Bu cümleden de anlaşılacağı üzere basketbol oynamak benim hobilerim arasında yer alıyor. Basketbol sahasında kendi başıma ya da arkadaşlarım ile dilediğim gibi basketbol oynayabiliyor ve hoşça vakit geçirebiliyorum. Oynayan birilerinin olduğunu gören başkaları da oyuna katılınca kişi sayısı da artıyor ve daha da keyifli oluyor. Başka bir örnek olarak da etrafı ağaçlar ile çevrili bir parkı gösterebilirim. Arkadaşlarım ile beraber bir parkta oturmak, sohbet etmek benim çok zevk aldığım bir aktivitedir. Tek başıma olsam bile, bazen biraz rahatlamak istediğimde parkta bir banka oturmaya giderim. Bu yüzden parklar benim en zevk aldığım alanlardan biridir. Koşturan çocuklar, kediler, köpekler, köşedeki bakkal… Bunlar rahatlamak ve biraz dinlenmek için yeterli oluyor.
Her bireyin mutlaka zevk aldığı bir aktivite vardır. Önemli olan bu aktivitenin yapılabileceği bir ortam bulabilmektir. Fakat aktivitelerin yapılabileceği bir ortam olmazsa birey için hobinin anlamı kalmaz. Çünkü sevilen aktivite yapılmadığı sürece buna hobi denemez. Bu yüzden ortam çok önemlidir. Örneğin basketbol oynamaya niyetlenen birkaç kişi halı sahada basketbol oynayamazlar. Ya da yeni bir yemek tarifi denemek isteyen bir bireye bu hobisi için fitness salonunu öneremeyiz. Yani hobilerimizi sahip olduğumuz ortamlara göre seçmeliyiz ve sahip olduğumuz yaşam alanlarının değerini bilmeliyiz.

(Visited 57 times, 1 visits today)