NERESİNDEN OLURSA

Dünyanın ve ya ülkenin Doğusunda ,Batısında ,Kuzeyinde ya da Güneyinde doğup büyümek başarıyı ve yaşam şartlarını etkileyen bir durum mudur ?

Dünyanın ve ya ülkenin farklı yerlerinde yaşamak ne başarının ne de yaşam standartlarının kötü olması demek değil . Doğudan, batıdan, kuzeyden, güneyden ülkemize fayda sağlamış bir sürü insan var .Asıl başarı başarılı olunması zor bir yerde başarıyı yakalayabilmek. Bunun örneklerini hem ülkemizde hem de başka ülkelerde fazlasıyla görebilirsiniz. Ülkemizdeki en iyi örneklerden bir tanesi de Orhan Pamuk tan sonra Nobel ödülü alan ikinci Türk olan aziz Sancar. Aziz Sancarın hayat hikayesinden bahsetmek gerekirse. Aziz Sancar 1946’da Mardin’in Savur ilçesinde orta gelirli bir ailenin 8 çocuğundan yedincisi olarak dünyaya gelmiştir. İlk, orta ve lise öğrenimini Mardin de tamamlamıştır. Lise yıllarında futbolla ilgilenmiştir ancak son sınıfta futbolcu olmaktan vazgeçmiştir ve yükseköğrenimini devam ettirmek üzere İstanbula gitmiştir.Yükseköğrenimini tamaladıktan sonra Bir çok üniversiteyle çalışmalar yapmış ve Aziz Sancar DNA, onarılması ile ilgili yaptığı çalışmalardan dolayı Amerikalı Paul Modrich ve İsveçli Thomas Lindahl ile birlikte 2015 Nobel kimya ödülüne layık görülmüştür ve Nobel ödülünün Aziz Sancar a verilmesi uygun bulunuyor. Bu sadece bir örneği bir diğer örneğiyse yapılan sınavlarda ortaya çıkan başarılar geçtiğimiz yılda yapılan liselere geçiş sınavı birincisi olan Kilis Mehmet Uluğ Can Ortaokulun da eğitim gören  bir öğrencidir ve beş yüz tam puan almıştır. Yani aslında bu ülkenin neresinde yaşadığımızla ilgili bir durum değildir. Bu örneklerle beraber ülkenin neresinde yaşadığımızın başarıyı etkileyemeyeceğini anlayabiliriz. Yapılan araştırmalara göre etrafımızdaki olanakların çoğunun başarımıza bir etkisi katkısı ya da kötü bir yanı yoktur ama düşündüğümüz gibi çok lüks yaşam standartlarında yaşayan yani lüks yaşam standartlarından dediğim şey kişinin kendi odasının olması evinde herhangi dikkat dağıtıcı şeyin bulunmaması , lavaboya gitmek için odadan çıkmak yerine odasında bir lavabo olması vb. gibi şeyler başarıya etki etmemektedir çünkü genel olarak başarılı olan insanların değil kendi lavabosu kendi odaları bile yoktur o yüzden başarının yaşam standartlarıyla da uzaktan yakından bile ilgisi yoktur

Bu verdiğim örnekler ve araştırmalarla asıl kastetmek ve anlatmak istediğim şey Dünyanın doğusundan,batısından,kuzeyinden ya da güneyinden olmanın başarıyla bir ilgisi yoktur. Başarının yaşam standartlarıyla ilgili olmadığını da verdiğim araştırmayla kanıtlamış oldum .

(Visited 15 times, 1 visits today)