Nesli Tükenmekte Olan Hayvanları Korumak

Nesli tükenen hayvan türleri uluslararası dernekler tarafından korumaya alınır.
Nesli tükenmekte olan hayvanlar nerede yaşarlar? Ben ilk olarak nesli tükenmekte olan hayvanlara Endonezya’nın Sumarta adasında yaşayan Sumarta Kaplanı’nı örnek vermek istiyorum. Bu hayvanların doğal yaşam alanı yazdığım gibi Sumarta Adası’dır. Maalesef bu hayvandan dünya üzerinde ortalama 100 tane bulunmaktadır.

İkinci olarak Vietnam’da bulunan ve bence son derece tatlı olan ALTIN BAŞLI LANGUR’dan bahsetmek istiyorum. Bu hayvan 10 yıldan uzun süredir nesli tükenmekte olan hayvan kategorisinde yer almasına rağmen sayıları çoğalmıyor ve bu yıl ortalama sadece 70 veya daha az langur kaldı.

Sıra geldi benim en sevdiğim hayvan olan PANDALARA. Pandaların anavatanı Asya kıtasıdır. Pandaların soylarının tükenmekte olmasının en önemli nedeni yaşam alanlarının yok edilmesidir. Bu seneye kadar sayıları 2 bini bulmuyordu fakat bu sene sayıları yaklaşık % 17 kadar arttı. Bu sefer Cross River Gorilinden bahsedeceğim. Bu hayvanın anavatanı Nijerya olup eti yüzünden maalesef fazlasıyla avlanılmaktadır. Bu hayvanın ortalama kalan sayısı 1500’dür. Javan Gergedanı Vietnam’daki kaçak avcılar yüzünden boynuzlarının değeri için öldürülmektedir. Bu nedenle bugün sayılarının 60’tan az olduğu iddia ediliyor.

Bu defa fazlasıyla bilindik olan Kutup ayılarından bahsedeceğim. Kutup ayıları isminden de belli olduğu gibi kutuplara yaşarlar. Bu hayvanlar dünyada gerçekleşen küresel ısınma yüzünden evlerinden oluyorlar. Bu hayvanın günümüzde yaklaşık 24 bin kadar kaldığı bilinmektedir.

Gelelim Borneo filine. Yaşam alanı tahmin ettiğiniz gibi Borneo’dur. Bu fil diğer bilindik fillere kıyasla daha kısadır. Ve günümüzde yaşayan Borneo fillerinin sayısı 1500’lerdedir.
Benim yazım bu kadardı umarım eğlenmişsinizdir ve umarım size amacıma ulaşıp yeterince bilgi vermişimdir. Sonuç olarak bu yazıdan çıkartacağımız ders bazı insanların canilikleri yüzünden ve doğal alanlarını yıkılması yüzünden her gün onlarca yüzlerce hatta binlerce hayvan katlediliyor. Bize düşen görev ise bu hayvanları elimizden geldikçe korumak.
Peki bunu nasıl yapacağız? Tabi ki bunu yapmanın birden fazla yolu var bunlardan biri ise hayvanları koruma derneklerine bağış yapmak.

(Visited 450 times, 1 visits today)