Summer weather June 27th. People enjoy the hot weather as they relax by the Diana Memorial Fountain in Hyde Park, London, as today was set to become the hottest day of the year so far, with temperatures almost matching those in the Caribbean. Picture date: Monday June 27, 2011. Central and north London and the Home Counties were expected to bask in the highest temperatures in Britain, which are forecast to be only 1C (2F) less than the 32C (90F) forecast for the Jamaican capital of Kingston. See PA story WEATHER Heatwave. Photo credit should read: Clive Gee/PA Wire URN:11063603

NEW YORK ŞEHRİNİN DİLİ OLSA….

New York Amerika’nın en kalabalık şehridir. New York’da İnglizce,İspanyolca ve Çince konuşulur.  Gökdelenler,alışveriş merkezleri,geniş parkları ve meydanları çok ünlüdür. Times Meydanındaki şekerci dükkanı dünyanın en iyi şekerci dükkanıdır.

Empire State binası Manhattan’da dünyanın en yüksek binasıdır. Empire Sate binası  yüksekliği 381m’dir, asansör sayısı 74’dür  ve kat sayısı da 102’dir.

Rockefeller Center ise çok büyük bir iş merkezidir. Günlük 400 bin ziyaretcisi vardır.

Bence çok kalabalık olan New York’da yaşamak çok zor olur. Trafik, araba kullanmak, gezmek zor oldugu için insanlar daha çok yürümeyi ve bisiklet sürmeyi tercih ederler. O yüzden yanınızda spor ayakkabısı alıp yürümeye  çaba gösterin.

                             

(Visited 22 times, 1 visits today)