Neydi İnsanlık Dediğimiz O Söz?

Neydi insanlık dediğimiz o söz? Niye vardı? Kavramları neydi?

Bazı insanlar yukarıda yazdığım gibi bunların anlamlarını bilmiyordu. Soruyorlardı bizlere, biz de insanlığa HOŞGÖRÜ, SAYGI, SEVGİ gibi örnekler verirdik. Aslında insanlık günlük yaşamımız için çok önemli idi ve şu anda da öyle. Sokakta yürürken karşılaştığımız kişiye MERHABA! diyorduk. Bir arkadaşımızın yaptığı hatayı direkt yüzüne vurmuyor, onun hatasını ona güzelce anlatıyorduk. Bir kişinin veya bir canlı yaralandığında (hayvanlar, bitkiler gibi) ona yardım ederdik. Şimdiki insanlar bunlarla hiç ilgileniyor mu? Hayır ilgilenmiyor. Peki neden? Çünkü bizlerde hiç insanlık kalmamış. Sokaktaki canlılara eziyet çektiriyoruz. Doğru mu? Değil! Bir empati kurmalıyız. Hoşumuza gider miydi? Asla, peki hayvanların hoşuna gidiyor mu asla!!! Halen hayvanları kavga ettiren insanlar var onlarda hiç insanlık duygusu kalmamış. Koyuyorlar sosyal medyaya görüyoruz hepimiz o resimleri hatta videoları. Bazı kişilerin ciğerleri yanıyor. Bazı kişilerde seve seve izliyorlar. Onlar sizce nedir insan mıdır? değil midir?  Belki bizler hayvanların gözünde canavarız.

Burada anlatmak istediğim herkese saygılı, sevgili, hoşgörülü olmalıyız. Peki gelecekte bunlar düzelirse.

Dünyada insanlar, bitkiler, hayvanlar dost olur. Sokakta hiç hayvan kalmaz. Bazıları hayvan barınağına, bazıları çok sevecekleri bir aileye kavuşur. Birkaç hayvanda kendi istekleriyle eski yuvalarına, ailelerine kavuşur ve çok güzel bir dünya meydana gelir. Dünya barışı sağlanır. Keşke şimdiden başlasa o güzel Dünya. Bitse o vicdansızlıkları olan insanlar. Yaralı hayvanlar veterinere, yalnız hayvanlar ailelerine ve ya hayvan barınaklarında dost olabilecekleri bir arkadaşa. Peki neydi insanlığın kavramları;

1) Saygı: Günlük yaşamımızda kullandığımız merhaba, nasılsınız?, özür dilerim, gibi kelimeler saygıyı yansıtır. Bunu küçüğümüze, yaşıtlarımıza ve büyüğümüze kısacası herkese kullanmalıyız.

2) Hoşgörü: Günlük yaşamımızda biri bize çarptığında -Çok özür dilerim. Dediğinde bizde ona hakaret etmeden konuşmayı öğrenmeliyiz. Bunu herkese kullanmalıyız.

3) Sevgi: İlk doğduğumuzda annemiz, babamız bizleri sevdi. Tabi ki biz de onları. Onlara uyguladığımız sevgiyi günlük yaşamımızda herkese kibarca uygulamalıyız.

4) Güven: Yine ilk doğduğumuzda annemize ve babamıza güvendik. Aynı onlarda bizlere. Şu anda dostumuz olan herkese, büyüğümüze küçüğümüze eğer iyi birisi ise onlara da güvenmeliyiz.

Umarım bu yazdığım kavramları günlük yaşamımızda herkes kullanıyordur. Umarım gelecekte iyi bir Dünya bizleri bekliyordur.

(Visited 91 times, 1 visits today)