NFS: Most Wanted

Bugün oynamaktan en çok zevk aldığım oyunlardan biri olan Need for Speed™ Most Wanted oyununu tanıtacağım.

Bu oyunu tek kişilik ve çok oyunculu olarak oynayabilirsiniz. Oyunda 11 adet ‘en çok aranan araba’ var bu arabaları kazandığınızda tek kişilik kariyerinizi bitirmiş oluyorsunuz. Çok oyunculu kariyeriniz ise 71 bölümün sonunda bitirmiş oluyorsunuz. Oyundaki atmosfer, grafikler diğer yarış oyunlarına göre muazzam. Oyunun biraz da hikayesinden bahsedelim. Oyundaki ilk görevimiz Porsche Carrera S’i almaktır. Zorunlu olan ilk görevden sonra sokaklarda dolaşabilir, kolay, orta, zor olarak ayrılan yarışlara katılabilirsiniz. Bu yarışlarda derece yaparsanız (birinci, ikinci, üçüncü) yüksek puanlar alırsınız. Peki ya bu puanlar ne işe yarıyor diye soracaksınız bu puanlar en başta bahsettiğim ‘en çok aranan arabaları’ almak için bir puan limiti var. Bu puan limitini geçtikten sonra limiti geçtiğiniz arabayla yarış yapıyorsunuz, kazanırsanız araba sizin oluyor ancak kaybederseniz yeniden yarış yapmak zorunda kalıyorsunuz. Şehirde gezinmekten bahsedeceğim biraz da. Ben açıkçası pek görev yapmayı seven birisi değilim. Bu yüzden bu oyunu oynarken en çok şehrin güzelliğini tatmak, o gerçekçi grafiklerin özellikleriyle adeta oyunun içinde olmak en çok sevdiğim şeyler. Şehri gezerken ‘Jackspot’ (yolda geçerken sağda solda bulduğumuz araçlar) bulabilirsiniz. O yüzden gözünüz açık olsun.

Oyunun teknik özelliklerini anlattıktan sonra gelelim size bu oyunu yaşatmaya. Oyunda araç kullanma özelliklerini kendiniz ayarlayabilirsiniz ancak ben kendi kullandığım klavye mekaniği ile anlatacağım. A ile gazı tetikliyorsunuz. Z ile fren yapabiliyorsunuz. M ile menü çubuğu açılıyor. Menü çubuğundan müzik ayarlayabilirsiniz. Olaylara katılabilirsiniz. A ve Z ye birlikte basınca aracın arkasından duman çıkıyor uzun süre bu iki tuşa birlikte basarsanız araç lastiği patlıyor ve polisleri yanınıza çağırıyorsunuz. Polis demişken bir polise çarparsanız veya oyunda yasak olan şeyleri yaparsanız polisler devreye giriyor. Polis sistemi çok güzel kurulmuş ancak bir polis Jipinin bir Bugattiyi son hızda yakalaması gerçekten çok komik bir durum. Gerçek hayattan etkilenerek tasarlandığı için çok güzel olmuş oyun. Örneğin; asfalt yolda araç çok çabuk hızlanabiliyor ancak toprak yolda, kumda hızı normale göre çok düşüyor ve araç içinde hissettiğimiz takır tukur sesleri ve aracın sarsılmasını içimize çok güzel işliyor. Arabaların gerçeğe çok benzetilmesi toprak yoldan geçince aracın arkasında çamur olması diğer bir örnek olarak verilebilir. Araç çeşitliliğin fazlalığı sayesinde hep tek bir araca mahkum olmaktansa çeşit çeşit arabalar ile asfalt yolda dolaşmak çok güzel.

Burada bir uyarım olacak sizlere. Bu oyunu bitirmek uzun zaman alıyor. Aynı zamanda oyun bağımlılık da yaratabilir. Yapmanız gereken şu: öncelikle tüm derslerinizi bitirmeli, kendinize ayırdığınız dinlenme saatinin içinde olmasına dikkat etmelisiniz. Bunu sağladığınız an sorumluluklarınızı daha önce yerine getirmiş olduğunuzdan hiçbir endişeye kapılmadan oyundan da en yüksek zevki almış olacaksınız.

(Visited 126 times, 1 visits today)