Nikola Tesla ile Thomas Edison

Dünyamızda birçok müthiş bilim adamı oldu bunlardan iki tanesi çok tartışılır bir durumda. Bu kişilerin ismi Nikola Tesla ile Thomas Alva Edison. Herkes bu iki bilim adamı hakkında çok farklı fikirlere sahiptir. Peki, hangisi gerçek bilim adamı?

Herkes yıllardır ampulü Edison bulduğunu sanıyor ve sonra astında Tesla buldu deniyor ama astında bu konu yanlıştır çünkü Edison ampullü bulmuyor onu geliştiriyor bulduğu ampul doğru akımla çalışıyor bunun sebebi alternatif akımlı ampul fazla güçlü olması ve ondan evlerde kullanılamaması bu ampullüde Westinghouse işletiyor.

Edison’un en önemli buluşlarından bazılar günümüzde hep kullandığımız uygun ampul, ses kaydetme cihazı o zamanlarda plak olarak bilinmektedir. Ama Edison’un bilim tarihindeki önemi astında, geniş bir konuda araştırma şirketi oluşturması ve bunları küçük gruplara ayırarak problemleri hızlıca çözerek bunlara yönelik buluşlar üretilmesinde yardımcı oluyor. Yani modern ar ge’nin babası olarak bilinir Edison. Bu nedenle 1000’den fazla buluşun patenti Edison’a aittir.

Edison aslında Tesla’dan daha önce ünlü oluyor ve bu ünlülüğü kariyerinde her bir döneminde sürdürüyor. Edison astında doğru düzgün bir eğitim almıyor ama kendisini geliştiren dahi girişimciler Nesil’in öncüsüdür. Kendisi baş bilim insanı olarak biliniyordu. Ticarette yetenekli, Dönemin önemli girişimcilerle yakın dostluk kuran. Patentlerini hukuki anlamda iyi koruyor. Ürettiği cihazları paraya dönüştürmek te yeteneklidir.

Diğer açıdan Tesla günümüzde kullanılan alternatif akımla çalışan motoru buluyor. Radyoyu da Marconi’den patenti alarak Tesla ya ait oluyor yani radyoyu da o buluyor. İlk hidro elektrik santrali kurarak ucuz bir şekilde elektrik üretmesinin önünü açıyor. Wifi kablosuz iletişimi yandan bulmaya başarıyor. Tesla’nın yaklaşık 300’ün üzerinde patentli buluşu var.

Tesla çok çalışkan bir bilim adamıdır aklına gelen tüm fikirleri kesinlikle yapmaya çalışan tutkulu birisidir hatta teknolojiyi parası bitip inşaatlarda çalışmışlığı bile vardır. Ama patentleri korumak kısımda çok yetenekli değildir mesela radyonun patent sahip olmasına rağmen parası Marconi ye gidiyordu. Tesla astında parayla ilişkisi çok olmayan onun yerine fikirlerini gerçekleştirmeye daha çok çalışan biridir.

Peki, rekabet nerde başlıyor astında rekabet duygusal açıdan oluyor Tesla Edison’a karşı çok büyük hayranlığa sahiptir ve onun şirketin de çalışırken bir sıkıntı çıkıyor ve Edison çözen kişiye 50 bin dolar vereceğini söylüyor ama Tesla çözmesine rağmen bunun bir şaka olduğunu söylüyor. Bunun sonuncunda Tesla ayrılıp Westinghouse ta çalışıyor çünkü alternatif akıma daha çok inanıyor o sıralar alternatif akımın voltajını düşürecek teknoloji bulunuyor. Bu teknoloji Edison’ın şirketini yavaşlatıyor ve rekabet başlıyor. İkinci kırılma ise Niagara Şelalesi’ne kurulacak elektrik santrali ile ilgili. Burada da Edison’un değil Tesla’nın santrali tercih ediliyor. Alternatif akım daha ucuz, uzun mesafelere gidebildiği için tercih edilir hale geliyor. Edison bunu sevmeyip alternatif akımı kötülemek için alternatif akımı kötüleyen reklamlar yapıyor ama başarısız kalıyor.

En sonunda Teslanın alternatif akım kullanılıyor yani astında hiç kimsenin fikir çalmadığını astında sadece çatışmanın üstünlüğü yüzünden Edisonun kötülenmesi günümüze kadar geliyor. Her iki bilim adamı büyük açıdan başarılar salıyor ama şuan ki zaman Tesla ününe layık biridir.

 

(Visited 3 times, 1 visits today)