Nitelikli Dünya Vatandaşı Nasıl Olunur?

Hiç dil bilmeden tanımadığınız bir ülkeye gitseniz ve orada yapacak önemli işleriniz olsa bu işleri hallederken zorlanır mıydınız? Şimdi daha büyük ölçekli düşünelim; dünya çapında gitmeniz gereken yerler, konuşmanız gereken insanlar, tasarlamanız gereken projeler olsa bunları hiç kimseyle konuşmadan yapabilir miydiniz? Siz de takdir edersiniz ki bunları yapmak için insanlara iletişime geçmek, insanlara iletişime geçmek için de koşmanız gerekir ama ne yazık ki tüm dünya aynı dili konuşmuyor.

Şimdi yedi sekiz tane dil bildiğinizi ve bütün ülkelere giriş hakkınız olduğunu düşünelim, bu durumda bir dünya vatandaşı olur muydunuz? Son bir sorunun cevabına daha bakalım eğer sosyal aktivitelerde çok iyi olsaydınız, çok iyi bir vatandaş olsaydınız ve akademik başarınız yüksek olsaydı ama hiç yabancı dil bilmeseydiniz bu durumda bir dünya vatandaşı olabilir miydiniz? Aslına bakarsanız iki sorununda cevabı hayır.

Eğer gerçek bir dünya vatandaşı olmak istiyorsak ne dil bilmek ne sosyal aktivitelerde iyi olmak ne iyi bir vatandaş olmak ne de akademik başarımızın yüksek olması yetmez. Ülkelerce kabul gören bir dünya vatandaşı olabilmemiz için bize gereken şey aslına bakarsanız hem akademik başarı, hem dil bilmek hem de iyi bir vatandaş olmaktır çünkü bu kavaramlar ayrı ayrı kulağa gayet güzel gelseler de ne yazık ki tek başlarına bir dünya vatandaşı olmak için yeterli değiller.

Ayrıca yine donanımlı bir dünya vatandaşı olmak için bu özelliklerin hepsine sahip olmak dışında dünyayı gezmeli ve başka kültürleri görüp tanımalıyız çünkü eğer başka insanların gelenek göreneklerini, yaşam şekillerini, yasaklarını ve kültürlerini bilmezsek başka toplumların kültürleriyle karşılaştırma yapıp bu iki toplumun yaşam standartları hakkında yorum yapamaz veya gördüğümüz bu kültürlerden kendi yaşam stilimize ve karakterimize uygun olan yanları alıp kişiliğimizi ve yaşam standartlarımızı yükseltemeyiz. Bu nedenle her ne kadar yapması zor olsa da tüm dünyayı gezmeli ve keşfedebildimiz kadar fazla kültür keşfetmeliyiz.

Son olarak donanımlı ve bilgili bir dünya vatandaşı olmaktan bahsetmişken yapabildiğimiz işlerin nitelikli işler olmasının ne kadar da önem sahibi olduğundan bahsetmek gerekir. Aslında yaptığınız işten çok o işi nasıl yaptığınız ve ortaya nasıl bir sonuç koyduğunuzdur. Fakat eğer nitelikli bir dünya vatandaşı olma istiyorsak yaptığımız işlerin de nitelikli işer olması gerekir çünkü bir insanı tanımlayan şey o insanın yaptığı iştir. Unutmamalıyız ki dünya vatndaşı olmak yanlızca söylemekle olmuyor her ne kadar zor da olsa gerçek bir dünya vatamdaşı olmak için yapmamız gereken birçok şey var.

(Visited 115 times, 1 visits today)