Nüfus Fazlalığı

Nüfus artışı nedir? Bir bölgede veya bir ülkede yaşayan insanların sayısının artması demektir. Nüfus artışını etkileyen tek unsur doğum değildir. Bunun yanında göçler de bir ülkede nüfus artışını etkileyen unsurlar arasında yer almaktadır. Günümüzde en önemli sıkınıtılarından biri olan nüfus artışının sonuçlarına hiç baktınız mı? Ben göz atayım dedim ve gördüğüm sonuçlar hiç güzel sonuçlar değildi. Nüfus fazlalığının sıkıntıları yanında bazı iyi taraflarıda vardır fakat yarattığı problemler daha yüksek seviyededir. Nüfus fazlalığının en önemli sorunlarından biri yerleşim yerleridir.  İnsanların kalıcak yeri olsun diye ağaçları kesip yerlerine büyük büyük evler yapıyorlar. Bunun sonucu ise oksijen kaybı ve yeşilik kaybı olarak karşımıza çıkıyor. Fakat nüfus fazlalığının tek problemi bu değildir. Daha birçok sıkıntısı olan nüfus fazlalığının aynı zamanda iyi yönleride vardır.

Nüfus fazlalığının hem iyi hem kötü yönleri vardır. Nüfus fazlalığının iyi yönlerinden biri daha fazla ihtiyaç olacağı için üretim sayısı artar. İnsanlar arttıkça ihtiyaçları ve gereçleri artacağı için üretimin artması lazımdır.  İkinci ve bana kalırsa en iyi yönü ise ülke savunmasına katkıları olur. Nüfusun fazlalığı demek daha fazla insan ve daha fazla asker demektir. Ülkeyi savunmak için iyi yönlü bir şeydir nüfus fazlalığı. Kötü yönlerine gelicek olursak tüketim artar ve insanlar temel ihtiyaçlarını karşılamak için zorlanır. Bana göre en önemli kötü yönü insanlar çoğalcağı için iş bulmakta zorluk çekilir. İnsanlar hızlıca arttığı için iş bulmak çok zor olucak. Ailesi zengin olan veya babasının iş yeri olan biri hayatını güzelce sürdürebilicek fakat diğer insanlar iş bulamayacak. İş bulamadıkları için para kazanmaları  ve geçinmeleri çok zor olur. Artan nüfusu besleyebilmek için toprak kullanımında aşırılık meydana gelir bu da toprak erozyonunu hızlandırır ve bu da hızlı nüfus artışı sonucudur. Bir başka olumsuz yönü ise fabrika, sanayi ve park alanları daha fazla ihtiyaç dahilinde olacağı için orman sayısı azalmaya başlar. Günümüzde yeşillik alanlar hızlı bir şekilde azalıyor ve bunun sonucunda oksijenimiz azalıyor. Farklı bir sorun eğitim ve sağlık hizmetlerinde aksamalar meydana gelmeye başlar. Okullarda , sınıflarda fazla kişi olduğundan dolayı  öğrencilerin soru sorma imkanı azalıyor veya derse dikkatini verme imkanı azalıyor. Günümüzde devlet okullarında sınıflar 30 ile 40 kişi arasında olduğundan dolayı devlet okullarında öğrencilerin dersi dinlemesi zorlaşıyor. Olumsuz sonuçlardan bir tanesi hava kirliliğidir. Nüfus artışının yaşanması hava kirliliğinin oluşmasına neden olur.

Nüfus fazlalığının önüne geçmek için yakınlarınızı , tanıdıklarını ve ailelerimizi uyarmamız lazım.  Ailelerin ikiden fazla çocuk yapmamaları ve ülkenin göç eden insanları almaması lazım. Eğer bunlara dikkat edersek nüfus fazlalığı sorunu azalır veya biter ve bu olumsuz sonuçların hepsinden kurtulmuş oluruz ve mutlu bir ülke haline geliriz.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)