NÜFUSUN ARTIŞI VE AZALIŞI

Nüfus artışını sadece insan sayısının artışı olarak düşünmemek gerekir. Bence nüfusun hem artışının hem de azalmasının zararları ve yararları var.
Yani ikisi arasında bir olumlu ve olumsuz diye karşılaştırma yapılamaz. Örneğin zarar olarak nüfusun artışına, bölgeyi yönetmeyi zorlaştırır. Çünkü çok fazla insanın sorununu halletmek zorundasındır. Nüfusun azalışına zarar örneği ise oradaki bölgedeki ilerlemeler geridedir çünkü orda olan insanların sayısı azalır böylece ilerlemeler geridedir. Nüfusun artışının yararlarından biri ise oradaki ilerlemeler çok öndedir çünkü insan sayısı fazla olduğu için oradaki fikirler gelişmiştir. Nüfusun azalışının bir faydasına örnek olarak nüfusun azalan yerlerde yönetim kolaylaşır çünkü oradaki insan sayısı az olduğundan çok kişinin sorununu çözerler.
Bu örneklerden yola çıkarak şuna ulaşabiliriz: Nüfusun hem artışı hem de azalışıyla ilgili bir karşılaştırma yapılaması zordur çünkü ikisinin de hem fayda hem de zararları vardır. Önemli olan elimizdeki kaynaklara doğru bir şekilde sahip çıkmaktır.

(Visited 1 times, 1 visits today)