Öğrencilerin İhtiyaçları: Spor mu Sanat mı?

Öğrenciler olarak tek uğraştığımız şey dersler değil. Hepimizin okul dışında düzenli olarak yaptığı aktiviteler var. Gerek türlü spor dalları olsun, müzik ya da resim olsun, hepimiz bir hobiye sahibiz. Bu yaptıklarımızın çoğunda gelişmek için, hatta sadece anlamlı bir sonuç çıkarabilmek için oldukça fazla zaman harcanması gerekiyor ve bu eğer aktivitenin yapılabileceği bir ortam bulunmazsa oldukça zor. Bu yüzden en çok zamanımızı geçirdiğimiz yer olan okulda bunları yapabilmek herkes için harika bir durum olurdu fakat gereken her şeyin karşılanması neredeyse imkansız. Ama bunun cidden imkanlı olduğunu ve önümüzde bunu mümkün kılabilecek iki seçim olduğunu varsayalım. Okula bir spor kompleksi veya sanat merkezi yapılacak ve seçimde etkisi olacak kişilerden birisi sizsiniz. Hangisinin yapılması daha mantıklı olurdu?

Böyle bir durumda hangisinin daha önemli olduğunu seçebilmek için aklıma gelen ilk şey ulaşılabilirlik. Her spor veya sanat dalı her yerde yapılamıyor ve kendilerine özel ortamlara ihtiyaç duyuyorlar. Bu tarz durumlarda hangilerinin daha kolay bulunabiliyor olması seçimimizde önemli bir etken. Sonuçta okul, önceden de belirttiğim gibi, öğrenciler olarak en çok bulunduğumuz ortam. Eğer bu açıdan bakarsak normalde bulmamızın zor olduğu, bulduğumuzda da karşılamanın zor olduğu yerlerin okulda olması bize aşırı derecede yardımcı olacaktır diye düşünüyorum. Fakat seçim yapmamız gerektiğinde işimiz zorlaşıyor. Çünkü herkes aynı faaliyetlerle uğraşmadığı için tamamen tercih meselesi bu durum. O yüzden bu konudaki görüşlerim de tamamen kendi görüşlerim ve ihtiyaçlarım üzerine olacak.

Sporlardan başlayacak olursak, çoğu sporun ihtiyaç duyduğu ortamlar spor salonlarında, hatta sık sık bulunabilen parklarda bulunuyor. Sadece kendi şansım olabilir ama şu ana kadar bulunduğum her evin evden en fazla 10 dakika uzaklıkta bir futbol sahası, basketbol kortu, hatta masa tenisi için odalar vardı. Herhangi birine ulaşmakta hiçbir zaman zorluk çekmedim. Ama sanat dallarıyla durum aynı olmayabiliyor. Sanattan bahsederken genellikle en çok bilgiye sahip olduğum alan olduğu ve kendim uğraştığım bir aktivite olduğu için müzik üzerinden konuşacağım. Her şeyden önce, ekipmanları bulmak kolay değil. Çoğu zaman şehir içinde tek bir şubeyle hizmet veriyorlar müzik mağazaları. Birden fazla mağaza olsa bile çoğu zaman yan yana oldukları için mağaza sayısı pek de etki etmiyor. Bazı şehirlerde çoğu önemli markaların distribütörü olan mağazalar olmayabilir bile. Ekipmanları alacak bir yer bulsanız bile genelde müzik ürünleri dolar veya Euro üzerinden satıldığından dolayı özellikle son zamanlarda oldukça pahalılar. Örneğin elektro gitar almak istiyorsunuz. Gitarın kendisi, amfi, pedallar ve kablolar derken 1000 liradan aşağıya kullanışlı bir set çıkarmanız oldukça zor. Eğer bir davul setinden bahsedersek fiyatlar daha da uçuyor. Üstüne bir de bir grup olarak çalmak istiyorsanız bir stüdyoya ihtiyacınız var. Ki onu da evde yapmak mümkünken ses yalıtımı, bilgisayar yazılımları, aparatlar vs. bunu bir lüks haline getiriyor. Hatta Eğer bir apartman dairesinde oturuyorsanız direkt imkansız bile olabilir.

Bu seçim tamamen kişisel görüş meselesi ve benim de düşüncelerim kendi tecrübelerim ve isteklerim üzerine. Kendim uğraştığım aktiviteler için daha önemli olduğuna inandığım için bir sanat merkezi bana daha mantıklı geliyor. Fakat herkesin yaptıkları ve görüşleri farklı olduğundan nesnel bir sonuca ulaşmak imkansız.

(Visited 252 times, 1 visits today)