Öğrenmenin Yaşı Yoktur

Hayatımız boyunca merak ederiz, öğrenmek isteriz. Bu alışkanlık çok küçük yaşlarda başlamıştır. Mesela annemizin elindeki telefonu görüp onu her şeyiyle incelemek isteriz. Bu alışkanlık ömrümüz boyunca bizi bırakmayacak ve belki çok büyük şeyleri başarmamızı sağlayacak.

Öğrenmek her ne kadar bütün  yaşları kapsasa da toplumda oluşan yargılar belli bir yaştan sonra öğrenmenin durduğunu öne sürmektedir. Fakat bence bu tamamıyla yanlış. Örnek verecek olursak Tolstoy bisiklete binmeyi 67 yaşında öğrenmiştir. Geç olsa da öğrenmiştir. Çünkü insanoğlu öğrenmeden yaşayamaz her zaman bir sorun arar çünkü o sorunu çözmek ister ve her zaman bilmediği bir şey arar çünkü öğrenmek ister ve bunun bir yaş sınırı yoktur. Öğrenmek bir ihtiyaçtır yıllar boyunca körelen bir alışkanlık değildir. Eminim ki böyle düşünen sadece ben değilim.

Özetleyecek olursak hiçbir şey için geç değil. Yaşın öğrenme isteğine karşı gelebileceğini sanmıyorum ve yapmanızı istediğim tek şey çabalamak çünkü ne kadar çok çabalarsanız o kadar çok öğrenirsiniz.

 

(Visited 95 times, 1 visits today)