Öğretmenlik ve Yapay Zeka

Öğretmen demek herkes için farklı bir anlam ifade eder fakat sözlük anlamı şunu söylüyor  ‘bir bilim dalını, bir sanatı ya da teknik bilgileri öğretmeyi meslek edinmiş, okulda öğrencilere ders veren kimse. ‘. Sözlük anlamına şunu da eklemek gerekirse öğrencilerine bir şeyler öğretmek için kendini adamış bir gönüllüdür. Hiçbir öğrenci öğretmeninin bilgisini test etmemeli çünkü o öğretmen hayatını sadece o konulara adamıştır ve o konularla gecesini, gündüzünü geçirmiştir.

Yüz yıllardan beridir var olan bu meslek kolay kolay meslekler listesinden çıkmaz. Fakat teknolojinin bu hızlı gelişimi öğretmenlik mesleğinin pabucunu dama atacak gözüküyor. Teknoloji  son 20 yılda altın çağını yaşıyor. Teknolojinin bu gelişimine Mark Zuckerberg’ in yapay zeka hakkında yaptığı araştırmalar bu konu hakkında ısrarcı olduğunu ve yapay zekanın peşini bırakmayacağının göstergesidir.  Hatta bu konu hakkında ünlü blim insanları atışmıştır Elon Musk bu konu hakkında Mark Zuckerberg’e karşı görüş almıştır. Bu konudaki görüşler yeni değil. Daha önce aralarında Stephen Hawking’in de bulunduğu bilim insanları, yapay zekanın kendini kopyalayabilecek noktaya gelmesinin ya da kendi başına bir bilinç kazanmasının tehlikeli olduğunu bildirilerle ve görüşlerle kaydetmişlerdi.Hatta, Stephen Hawking, bu düzeyde bir yapay zekanın insanlığın son buluşu olacağını söyleyerek, insan türünün yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalabileceğini ima etmişti. Zuckerberg ise bu konuda ters bir noktada kalıyor. Zuckerberg, “Bu konuyla ilgili görüşlerim gayet net. İyimserim. Hayırcıları ve kıyamet senaryosu uyduranları anlamıyorum. Gerçekten olumsuz ve bazı yönlerden de sorumsuz buluyorum.” dedi. Yapay zekanın kendisini endişelendirmediğini belirten Zuckerberg, sözlerine “Yapay zekanın gelecekte insanlara zarar vereceğini duyduğumda, teknolojinin her zaman iyi ya da kötü şeyler için kullanılabileceği biliyorsunuz, bu yüzden nasıl oluşturduğunuza ve nasıl kullanılacağına dikkat etmelisiniz. Fakat yapay zeka sürecini yavaşlatmayı tartışanları anlamıyorum. Gerçekten bunu aklım almıyor” şeklinde devam etti. Musk ise bu konuda yanıtı geciktirmedi. Bir kullanıcının bu konuşmayla ilgili attığı bağlantıya, Mark şöyle yanıt verdi: “Bu konuyu Mark’la konuştum. Konuyu pek anlamıyor.”

Yani şunu söylemek gerekirse öğretmenlik kolay bir meslek değildir  her öğrencinin farklı soruları olabilir ve teknoloji bunu bazen cevaplayamaz. Öğrenciler öğretmenlerinden şefkat bekler, sevgi bekler ve dahası .

(Visited 51 times, 1 visits today)