Öğretmensiz Eğitim Olmaz, Olamaz

Her şeyin zamanla gelişip teknolojiyle bir bütün olduğu gibi, eğitim de gelişen teknolojiden etkilenecek. Benim düşünceme göre eğitim bilgisayarlarda ve öğretmen yardımı olmadan verilmeye başlanacak. Bu gelişim hem öğrenciler hem de öğretmenler açısından çok kötü olacak.

Bana göre kötü çünkü;

1-İnternetten eğitim için gerekli olan bilgileri alacağımız doğru düzgün bir kaynak bulamayacağız. Her dersin kazanımını kütüphanelerden veya internetten bulamayız, internetten bulsak bile bazı siteler bu bilgileri detayla bazıları ise detaysız verecek. Aynı zamanda eğitim sistemi her yıl değişiyor. İnternetteki kaynaklar bize geçen senenin değişen konusunu sunabilir ve bazıları da doğru olmayan şeyler öğretebilir.

2-Aklımıza takılan bir şey olursa onu danışacağımız bir kişi olmalı. Eğer sormazsak yanlış öğrenip yanlış uygulamaya geçebiliriz. Buna bir örnek verecek olursak 2004 doğumlu bir arkadaşım okula gitmedi ve eğitimini evden bilgisayar yardımıyla tamamladı. Geçen sene okulların bursluluk sınavlarına ve LGS’ye girdi, neredeyse bu sınavların hepsinde çok düşük puanlar aldı. Bu şekilde düşük almasının sebebi anlayamadığı şeyleri sormadığı içindi. Böylelikle konuların çok az bir bölümünü öğrenip sınava girdi ve sonuç ortada.

3-Öğrenim için dinlemek ve konunun açık bir dille anlatılması çok önemli bir etken. Genellikle tiyatro oyuncuları metinlerini ezberlemek için seslerini kaydedip tekrar tekrar dinleyip ezberliyorlar,yani aslında bir şeyleri dinlemek öğrenmemiz için çok önemli. Bir konuyu sadece okursanız çok fazla şey öğrenmezsiniz ama okuduktan sonra biri size onu anlatırsa çok daha iyi bir şekilde öğrenip anlarsınız.

Eğitimimiz ve geleceğimiz için öğretmenlerimizin takviyesine ihtiyacımız her zaman olacak ve olmaya da devam edecek, çünkü öğretmenler eğitim merdiveninin en önemli basamağı.

(Visited 35 times, 1 visits today)