Öğretmensiz Öğrencilik

Eğitim, hayatımızın oldukça büyük bir kısmını kapsıyor. Sadece ülkemizdeki zorunlu eğitim bile 12 yıl sürerken üniversite ve devamında gelebilecekler ile bu 20 yıl ve fazlasına bile çıkabiliyor. Bu eğitim sürecinde en önemli etkenler öğretmenler. İyi bir öğretmen eğitim sürecini daha kolay bir duruma getirebilirken kötü bir öğretmen süreci katlanılamaz bir hale getirebilir. Peki, ortada bir öğretmen olmasa ne olur? Öğretmen olmadan eğitim olabilir mi? Böyle bir yolla nasıl başarıya ulaşılabilir?

Her şeyden önce genel olarak eğitim ile ilk aklımıza gelen okul kavramını yok saymak istiyorum. Eğitim sadece okul ortamıyla sınırlı değil sonuçta. Okul dışında da gerek kendi kendimize olsun gerek de başkalarının yardımıyla olsun bir şeyler öğrenmeye devam ediyoruz. Özellikle okul dışına çıktığımızda kendi kendimizi eğittiğimiz durumlar kendilerini gösteriyor. Bunlar bir enstrüman veya yabancı dil öğrenmek gibi aktif olarak çaba gösterdiğimiz durumlar veya davranışlarımız ve olaylara bakış açımız gibi pasif olarak öğrendiklerimiz olabilir. Ama her şekilde kendimizi eğittiğimiz veya kendimizi eğitmek zorunda kaldığımız durumlar görüyoruz.

Eskiden bir öğretmen olmadan gerek duyduğumuz bilgilere ulaşmak zor olabilirdi ama artık pek de böyle bir durum olduğu söylenemez. Elimizin altında her türlü bilgiyi bulabileceğimiz internet gibi bir araç var. Eğer bir dil öğrenmek istiyorsak sırf bu amaç için yapılmış siteler var. Hatta matematik gibi her zaman okul ile bağdaştırılan bir şeyi bile internet üzerinden okulda göreceğinizden çok daha detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Eğer durum böyleyse neden hala öğretmenlere ihtiyaç duyuyoruz?

Maalesef öğrenmek sadece bilgiye ulaşmakla biten bir şey değil. Verdiğim internet örneğinden gidecek olursak doğru bilgiye ulaşacağımız bile kesin değil. Yanlış bilgileri doğrulardan ayırmak bilmediğimiz bir konudan bahsedince oldukça zor oluyor. Bazı durumlarda test etmeden anlamak imkansız bile olabilir. Ama bir öğretmen yardımıyla neyin doğru neyin yanlış olduğunu, ulaştığımız bilgileri nasıl kullanacağımızı çok rahat bir şekilde öğrenebiliriz. Tekniğin önemli olduğu bir şeyle uğraşıyorsak bir öğretmen belki bizim hiç fark etmeyeceğimiz hatalarımızı görüp düzeltmemizi sağlayabilir. Öğretmen sadece bir bilgi kaynağı değil eğitim süreciniz boyunca size yardım edecek bir rehber gibidir.

Kendimizi eğitmek bazen zorunda kaldığımız bir durum olabilir, bazılarına ise öğretmensiz eğitim oldukça ilgi çekici gelebilir. Her şey için bir öğretmen bulamayabiliriz veya öğrenmeye çalıştığımız şeye bir hobi gibi bakıp çok ciddiye almadığımız için bir öğretmen gereksinimi duymayabiliriz. Yine de en sonunda bir öğretmenin eğitim sürecine katkısı net bir şekilde ortada. Belki bazı kişiler böyle bir yardıma ihtiyaç duymadan büyük başarılar elde etmiştir. Yine de bir öğretmenin en azından bu süreci hızlandıracağı ve kolaylaştıracağı kesindir. Öğretmenler her toplumda oldukça uzun bir süredir varlar. Hala bulunmalarının bir sebebi olsa gerek.

(Visited 28 times, 1 visits today)