Okul Hayatı

Okul, birçok insan için olmazsa olmazlardandır. Okul olmazsa bir iş sahibi olunamaz. Tabi biz çocuklar neden okula gitmek isteyelim ki, geleceğe yatırım denilerek okula götürülen çocukların hiçbiri ama hiçbiri gitmek istemez. ‘Ben gitmek istiyorum geleceğe yatırım iyidir’ diyenleri duyuyorum hiç uğraşmayın sizin içinizde bile okula gitmeme arzusu var. Herkes sizin gibi düşünüyor ancak okulda bize bir şey kazandırmayacak dersler varken gider miydiniz? Hala evet diyorsunuz çünkü arkadaşlarınızla en çok okulda buluşuyorsunuz. Ancak bir sıkıntı var böyle bir durumda kimse okula gitme gereği duymaz. Herkes okula üç nedenden gider: arkadaşlık, eğitim ,vakit geçirme.

Arkadaşlık: Mutlu olmak için bir çok şey yapılabilir ancak tek başına olmaz işte bu durumda işe arkadaşlık girer. Arkadaş olmak adından da anlaşılacağı gibi arka-daş yani arka çıkan, arkanı kollayan anlamındadır. Arkadaşlıklarımizın değerini bilelim, koruyalım.

Eğitim: Adı üstünde eğitmek anlamına gelir. Bu sistem bizi bir şeye eğitir. Başta da söylediğim gibi bir iş sahibi olmamızı sağlar. Eğitim sadece bununla kısıtlı değildir, toplum içinde nasıl davranılması gerektiğini de öğretir.Edebi unsurlar ile bir eğitim sunar.

Vakit Geçirme: Bu insanlar için bazen çok kolay bazen de çok zor olabilir. İşte okul bunun için çok ideal bir kavramdır. Okulda dolu dolu zaman geçirebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi bunlar bir zorunluluk değil bir ihtiyaç. Pek emin değilim ama okul arzunuz bu yazıdan sonra baya değişmedi hatta hiç değişmedi.

Okul Müfredatı: Her okulda okul müfredatı değişkenlik gösterebiliyor ama normalde MEB’ in müfredatına göre (TC’de geçerli) okulun son haftaları boş kalıyor. Bu bir öğrenci için iki anlama gelir ya okulda test çöz ya da evde rahatına bak.İşte okula gitmemek için bir neden. Bazı okullarda öğrenciler okula gelmemezlik yapmasın diye sınavlar geç yapılabiliyor bu nedenle öğrenciler de okula gelmek zorunda kalıyor. Bu taktik sizde ne kadar işe yarar bilemiyorum ama tanıdığım kişiler okula gidiyor. Düşünün ki ben bu yazının yayımlanış tarihinde daha son sınavımı olmamış olacağım.

Herkese okul hayatında bol şans. Sonuçta ihtiyacınız olacak.

(Visited 98 times, 1 visits today)