Okul Hayatın Gerçeklerini Ne Kadar Yansıtıyor?

Okul birçok kişinin ikinci evimiz olarak tanımladığı bir yerdir ama atlanan nokta ise içinde insani duygulardan ve hayatın birçok gerçeğinden çok akademik donanımın önde tutulmasıdır. Gerçek hayat dediğimiz ise hepsinden bir tutamdır. Okul dışındaki hayatımızda sadece akademik donanımın yeterli olması ise mümkün değildir.

work place images ile ilgili görsel sonucu

Okul bittikten sonra bir iş bulup çalışmaya başlayacağız ama bir iş yerinde sadece biz olmayacağız ki onlarca,tonlarca insanla iş birliği yapmak zorunda olacağız ki bu bize okulda öğretilenin tam tersi. Okul hayatınız boyunca ödevleri,sınavları ve projeleri hep kendiniz yaptınız ama iş ortamında patronunuz sizin birlikte çalışmanızı isteyecek hatta meslektaşınızdan fikir alın gibi tavsiyelerde bulunacaktır. Sınavlarda arkadaşınızdan yardım alın lafını daha önce ben hiç duymadım açıkçası siz? Peki sorumluluklarınız ne kadar değişecek dersiniz iş hayatınızda. Ben söyleyeyim okulda kurallara uymadığınızda velinizi çağırırlar ki bu hem utanç verici hemde etkili olamayan sadece veli ve öğrencinin arasındaki gerilimi arttırmaya yarar. Ya da onunla irtibat kurarlar ama meslek sahibi olduğunuzda doğrudan sizinle ile iletişime geçerler ki bu da tam zıttı.

Okullar değerlendirmeler üzerine kuruludur, iş yerleri ise geri bildirimler üzerine. Okulda not alırız ama az geri bildirim ile ama iş yerlerinde az not çok geri bildirim olarak bu geri yansır.
Okulların ve iş yerlerinin en büyük farklarından biri ise okulda bilgi tek bir kişiden öğretmeninizden öğrenirken çalışma ortamında herkesten öğrenirsiniz.

school ile ilgili görsel sonucu

Okullarda bizi ölçmek için hepimizin girdiği sınavlar kullanılıyor ki Türkiye’de bir lise öğrencisi eğitim hayatı boyunca toplam 750 zorunlu sınava giriyor. Dile kolay söylemesi ama çalıştığımız zamansa bizden ortaya bir ürün çıkarmamızı istiyorlar ki bence sınavla değerlendirmeden kat ve kat daha iyi.
Bir diğer görüş ise okulun değil ama hayatımıza giren mucize bir öğretmenin bizi hayata kalıcı etkilerle hazırladığıdır. Ne kadar doğru olduğu ve hayatınıza yön veren kişiye göre değişse de kendi görüşüm olarak ben okulların bizi gerçek hayata hazırladığını düşünmüyorum. Sonuçta bir öğrenci olarak yukarıda bahsettiklerimi her gün bire bir yaşıyorum ve daha önceden bu kadar zıt olabileceğinin düşünmemiştim.

(Visited 51 times, 1 visits today)