Okul İle Teknoloji

Amerikan birleşik devletlerin eğitim sistemi bir süredir değişmemiştir ve bu öğretim yönteminin işe yaradığını bildiğimiz halde, kendimize “yapabileceğimizin en iyisi bu mu?” diye sormamız gerekiyor. Tesla’nın yöneticisi, PayPal’ın yaratıcısı ve multi milyarder olan Elon Musk, daha verimli bir öğrenme yolu sağlamak için daha fazla teknoloji kullanan bir okul oluşturarak, bu sorunun cevabını ”evet” yapmaya  karar verdi.

Eğitim sisteminin değişmemesinin nedeni, öğretmenlerin hala aynı öğretim yöntemini kullanmasıdır. Bu sorununun kötü bir şey olmasının birçok nedeni vardır. Örneğin, öğrencilerin diğer herkesle aynı problemlerle karşılaşınca aynı çözümleri bulmaya başlarlar. Bu da diğer insanlardan farklı olmak yerine, onlarla aynı özellikler sahiplenme olasılıklarını son derece artırır. Diğer bir problem ise okulda öğrencilerin her şey hakkında okulun öğrettiği kadar öğrenir. Bu da kendilerini daha iyi tanımak için iyi bir şey olsa da sonunda kendilerini daha iyi tanıyıp, ne yapmak istediklerine karar verdiklerinde önceden iyi olan bir şey, gereksiz yük haline dönüşüyor ve gerekli olmasa da, yine de diğer her şeyi öğrenmeleri gerekiyor. Bu yüzden, tüm zamanlarını ihtiyaçları olmayan bilgileri öğrenmekle geçirdikleri için, belirli bir konu hakkında daha fazla bilgi edinmek çok daha zor oluyor.

Musk’ın amacı ise, okulda kullandığımız teknolojileri geliştirerek, öğrencilerin işini kolaylaştırmaktır. Geliştirmeye çalıştığı eski teknoloji ise, nerdeyse her kullandığımız defterdir. Derslerde öğretmenler, öğrencilerin deftere yazmasının söyler. Bunun yüzünden de öğretmenlerin söyledikleri şeyleri ve kitaplarda yazan şeyleri öğrencilere defterlere yazarlar. Bunun sonucunda tüm öğrenciler, aynı şeyleri aynı hızda öğrenirler. Bu yüzden de öğrenciler, bazı şeyleri yeteri kadar anlayamaz ve anlasalardı, aynı konuları öğrendikleri için, birbirlerinden daha farklı şeyler öğrenemiyorlar.

Musk’ın okulu, öğretme ve öğrenme şeklimizi değiştirebilen online bir platformdur. Bunun sayesinde hem öğretmenler çok daha kolay öğretebilirler, hem de öğrenciler, rahat oldukları bir hızda, daha kolay bir şekilde öğrenebilirler. Platform, öğretmenlerin videolar veya oyunlar gibi etkileşimli içerik oluşturmasına izin verir ve öğrenciler bunu, daha sonra başvurmak üzere saklanan materyal hakkındaki bilgilerini geliştirmek için kullanabilir. Bu şekilde öğrenciler, gelecekteki işlerinde veya kariyerlerinde işe yarayabilecek birçok beceri geliştirebileceklerdir.

Ayrıca, bu platform, öğretmenlerin öğretme şeklin de değiştirebilir. Örneğin, bir ders kitabı kullanmak yerine öğretmenler, platformu kendi içeriklerini oluşturmak için kullanabilir ve ardından öğrencilerine daha verimli bir şekilde öğretmek için kullanabilirler. Bu platform, aynı zamanda öğrencilerin günün herhangi bir saatinde öğretmenlerinden yardım almalarını sağlayarak kendi hızlarında öğrenmelerini ve eğitimlerinden, olabilecek kadar verimli bir şekilde yararlanmalarını sağlayacaktır.

Özetlemek gerekirse, Elon Musk’ın yeni okulu, gelişmiş teknoloji kullanarak, öğrencilerin daha esnek olmasını sağlar. Bu sebeple de, öğrencilerin, diğer insanlardan daha farklı olmasını sağlar, öğrenci için neyin en iyi olduğunu gösterir ve öğrencinin mümkün olduğunca verimli bir şekilde nasıl öğrenmesini sağlar.

(Visited 5 times, 1 visits today)