Okul ve Hayat

Sizce her gün gittiğimiz okul bizi gerçekten hayata hazırlıyor mu? Bence bu soruyu yanıtlamak için ilk önce hayata hazırlanmak kavramı üzerinde durmalıyız. Sahi nedir bu kimsenin ağzından düşürmediği hayata hazırlanmak? Bu tabi ki kişiden kişiye farklı şekilde yorumlanabilir ancak genellikle temelde insanın kendini tanımasıyla alakalıdır. İnsanın kendini keşfetmesi ve kendi ile arkadaş olmasıdır. Bunun nedenini çok basit bir şekilde açıklamak gerekirse hayat tamamen hazırlanabileceğiniz bir şey olmamakla beraber insanın kendi içinde yaşaması gereken bir olgudur. Çünkü günün sonunda çabalarınız yine kendiniz için olacaktır. Bu zorlu yolda kendi içine bakabilmek daha doğrusu kendi istediğini kendini kandırmadan belirleyebilmek en önemli noktadır. Peki okullar bunu sağlayabilir mi?

Okullar pek çok açıdan bize yardım etse , yeni beceriler katsa da bu konuda tek başına yeterli olduğu zannetmiyorum. Az önce açıkladığım gibi bunun için insanın biraz daha rahat kendini ifade edebileceği, kurallar olmadan davranışlarını oluşturabileceği, insanlar arasındaki iletişimi tam anlamıyla kavrayabileceği bir ortama ihtiyacı var. Bu birçok yolla karşılanabilir. Mesela hafta sonu sevdiğiniz bir grubun konserine gidebilirsiniz, bir kitap kulübüne katılıp yeni insanlarla tanışabilirsiniz, sevdiğiniz bir sporla ilgilenebilirsiniz, hatta sadece bir kafeye oturup insanları gözlemleyebilirsiniz. Bu liste böyle uzayıp gider bu örneklerle benim anlatmak istediğim kendinizin bir birey olarak bir şeyler yapmanız, bir şeylerin farkına varmanız.

Okulların eksik kaldığı nokta da en çok burada kendini belli ediyor. Okulda koşullanma vardır, kurallar vardır tabi ki bu sorumluluk duygunuzu geliştirir ancak bir insanın karakteri koşullarla, kurallarla oluşamaz ve oluşmamalıdır. Mesela hayatınızla ilgili çok önemli bir karar vermeniz gerekiyor. Sonunda bir karar veriyorsunuz ancak doğru karar olup olmadığından, sonrasında pişman olup olmayacağınızdan emin olamıyorsunuz. Böyle bir durumda yapmanız gereken gerçekten sizi uzun vadede hangisinin daha çok mutlu edeceğine karar vermeniz olacaktır. Bu kararın kesinliğine daha önce bahsetmiş olduğum kendini tanımış olmakla varabiliriz. Ki bu okul sayesinde verilememekle beraber bazı istisnalar olabilir. İstisna olarak bahsettiğim bu konuyla bağlantılı bir olayın okulda yaşanması olabilir.

Kıssadan hisse okul bize bazı konularda yardımcı olsa da iş hayata hazırlanmaya geldiğinde o kadar etkin  olamıyor. Bunun nedenleri kişiden kişiye değişebilir. Bu yüzden herkes -kendim de dahil- kendi yolunu yöntemini bulmalı. Bu kitap okumak , spor yapmak, müzik aleti çalmak, yazı yazmak, şiir yazmak neredeyse aklınıza gelen her şey olabilir. Yeter ki kendinizi keşfedin ve en önemlisi kendinize bir amaç koyarak hareket edin. Sonrası zaten muamma. John Lennon’un dediği gibi “Hayat, siz planlar yaparken başınıza gelenlerdir.”

(Visited 195 times, 1 visits today)