Okullarda Dilediğini Giyme Özgürlüğü.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda, belirli koşullarda öğrencilerin kılık kıyafetlerinin serbest olmasına ilişkin yönetmeliğin gerekçesinde, konuyla ilgili dünya uygulamalarına bakıldığında, genel olarak gelişmiş ülkelerde tek tip kıyafet veya önlük gibi bir kıyafet zorunluluğunun bulunmadığının görüldüğü belirtildi.

Bazı okullarda artık kıyafet özgürlüğü olacak. İsteyen istediği gibi okula gelecek. Peki bunun olumsuz yanları?

Bu kıyafet özgürlüğünün kötü yanları ayrımcılığı doğuracak. Çocukların psikolojilerini olumsuz etkileyecek çünkü maddi durumu iyi olan ailelerin çocukları farklı giyinecekler bir nevi hava atacaklar. Tam tersi maddi durumu kötü olan ailelerin çocukları yani daha okul kıyafetlerini zor temin eden çocuklar kendilerini çok kötü hissedecekler. Belki de zengin çocukların giyimleriyle aynı giysin diye çeşit çeşit yola başvuracaklar. Bu durum ilerde kişiliklerini kötü etkileyecek. 

Kıyafet serbestliğinin verdiği rahatlıkla disiplinsizlik de artacak. Biliyorum kimse özgürlüğe karşı olamaz. Söz konusu eğitim olunca düşünmek gerekir. Düşünün ordununda kıyafet özgürlüğünün olduğunu belki askerler de istemiyordur asker kıyafeti giymeyi ya da polisler ya da doktorlar, hemşireler… Asker örneğine gelirsek biz nereden anlayacağız onun asker ya da subay olduğunu.

Bu durum popüler kültürün uzantısı olacak. Bir öğrenci olarak söylüyorum ki biz haftanın en şıkını ya da en rüküşünü seçeceğiz.

Eğer eğitimde özgürlükse amaç ilk önce eğitim öğretimde devrim yapın. Geliştirin. Eğitim sistemini iyileştirin. Ülkenin ekonomisini çıkarın. Çıtayı yükseltin. Herkes dilediği gibi alım-satım yapsın. Eğer bunları başarabilirseniz kıyafetleri serbest hale getirin.

Bir başka olumsuz yönü ise giyim sektörü. Okullara forma kumaş üreten, dikimini, satışını yapan firmaların durumu ne olacak? Firmaların ekonomik zararına ne olacak?

Bir olumlu yön olarak öğrenciler daha rahat kıyafetlerle dersi daha iyi dinleyebilir ve bazı okul üniformaları dertlerinden kurtulur ve o üniformalara verdiğimiz para bütçesi de bir hayli pahalıdır. Kısa kollu, kısa şort yazlar için uzun kollu, uzun pantolon, sweatshirt kış için. Buna bakılarak eğer ailelerin maddi durumu iyi değilse pazardan ucuza kıyafetler alabilirler. Bu konu şuan ki dönemde çok konuşulan bir konudur ve hep tartışılacağına eminim.

 

 

 

 

(Visited 103 times, 1 visits today)