Olamaz Yine Başlıyoruz…

Yeni bir yıl mı? Ne mi ifade ediyor? Ne ifade edebilir ki? Her zaman tekrar ve tekrar yaşadığımız bir başlangıç. Yeni bir yıl başlaması demek değildir ki kıyamet kopacak. İnsanlar bana göre bu olayı çok abartıyor. Yeni bir başlangıç dediğimiz şey sadece Dünya’nın Güneş’in etrafında bir tur atması demek. Sonuçta kaldığı yerden dönmeye devam edecek, zamanda öyle. Bu yeni bir başlangıç dedikleri şey sadece insanların umurundadır. Çünkü bir yılın üç yüz altmış beş gün altı saat olduğuna insanlar karar verdi. Onun yerine şuanda bizim iki yıl dediğimiz yedi yüz otuz gün on iki saate o zaman bir yıl deselerdi, Dünya’nın Güneş’in etrafında bir kere değilde iki kere dönmesine bir yıl deseydik o zaman hey şey değişecekti ve şuanda yeni bir başlangıç dediğimiz şey aslında olmayacaktı. Yani bu tamamen bir inançtan ibaret.

Benim kendime has düşüncemdir ki  yılbaşı kutlanmalıdır. Çünkü sonuçta herkes tarafından kabul edilen bir etkinlik oldu. Ama “Yılbaşı için ne planlıyorsun? Yılbaşı sence nasıl olacak?” gibi sorular sorulduğunda garip hissederim. Neden mi? Ne planım olabilir ki? Nasıl geçebilir ki? Ne yapsam normal iş veya okul günlerinden ayrı bir güne çevirebilirim ki o günü? Bende çoğu insan gibi evimde o televizyondaki on dan geri sayımı izleyeceğim ve sıfır dedikten sonrada hiçbir şey olmamış gibi hayatı yaşamaya devam edeceğim için o günü öbür günlerden ayıramam. Ama bu demek değildir ki bu gün kötü bir gündür. Aksine güzel bir gündür. Çünkü arkadaşların ile komşuların ile ailen ile birleşip yakınlaşma fırsatı yaratır. Arkadaşlığı güçlendirir ve buda çok önemlidir. İnsan dışındaki hayvanların çoğu onlar için önemli günler olmasa bile birlikte hareket edip birbirlerini korurken insanlar neden yapmıyor. İşte bu da bunun için dediğim gibi mükemmel bir fırsattır. Yani insanlar bu günü boş boş geri sayım yapıp sonra yaşasın diye bağırmak için değil sosyalleşmek için kullanmalıdır. En azından mükemmel bir fırsattır. Bu bence sadece bir gün olmalıdır ki insanlar bunu büyüttükçe büyütüp iki hafta veya bazen bir ay önceden hazırlık yapıyorlar. Bir kere neden? Neden yılbaşına hazırlık yaparsın ki? Evi temizle, yılbaşı ağacı dik, komşunu davet et. Daha güzeli var mı ki?

Bu gün dediğim gibi çok farklı bir gün gibi görülüyor. Bu günün öbür günlerden farklı olmasının tek sebebi insanların o güne yılbaşı demesidir. Başka bir sebebi yoktur çünkü zaten dediğim gibi insanlar aralık ayının son gününün son saati ile ocak ayının ilk gününün ilk saati arasındaki o küçücük zaman dilimi aslında başka bir zamanda olsaydı biz o güne yılbaşı demiş olucaktık

(Visited 33 times, 1 visits today)