Olasılık

Hayattaki hiçbir şeyin bizim istediğimiz gibi gitme zorunluluğu yoktur. İstediğimiz her şeyin bizim istediğimiz düzende gitmeme durumu da tam olarak bundan dolayıdır. Evrenin akışına kendimiz yön veremeyiz, her istediğimizin olmasını bekleyemeyiz. Bazen olmasını beklediğimiz olay ondan vazgeçtiğimizde yaşanır, düşünmeyi bırakınca olur. Bir şeyi çok isteme halimiz, farkında olmadan istediğimiz şeyi bizden uzaklaştırabilir. Belki de istediğimiz şeyi ya da yaşamak istediğimiz olayı sürekli olması için beklediğimizden, ne kadar çok istersek o kadar çok düşünürüz ve kafamızda dönen bazı olumsuz düşüncelerle istenen şeyi kendimizden uzaklaştırırız. Evrenin akışına müdahale etmeyi bırakmamız lazımdır belki de, çok isteyerek zorlamamak lazımdır.

Gerçekleşmesi istenen olaya yaklaşıldıkça, onun gerçekleşmemesi durumunda yaşanabilecek hayal kırıklığının büyüklüğü doğru orantılıdır, bir şeyin olma olasılığıyla isteme olasılığının tersine. Çok istenen şey üzerine çok gidildiğinden, çok uğraşıldığından gerçekleşmez bazen. Olsun diye uğraştıkça da uzaklaşır, gayret ettikçe daha da çok istediğinizden olmaması durumunda size verebileceği zararı düşünmeye başlarsınız ve olmayacağından korkarsınız. İstenmeyen şeylerin olması durumunu doğurur bu da, istenmeyen şeylerin olma olasılığının fazlalığını gösterir bize. Çok istediğimiz şeyler biz istemeyi bırakınca birdenbire olur çoğunlukla, biz olmasını ne kadar çok istersek o kadar bekletir çünkü bizi. “İyi şeyler birdenbire olur; bu kadar bekletmez insanı. Sürüncemede kalan heyecanlardan ancak kötü şeyler çıkar. ya da hiçbir şey çıkmaz.”

Gerçekten istenmiş, olmasını beklemiş ve uğraşmış kişide etki bırakır bu durum. Çok istenen şey olmuyor diye, istenmiyormuş gibi yapmaya iter insanı. Hiçbir şeyi çok fazla istememeyi, olmazsa olmaz diye bir şey olmadığını öğretir ve gereksiz takıntılardan kurtarır insanı. Sahip olduğumuz hisleri evrene sunarak gerçekleşmez bunlar. Evrenin gidişatına biz karar veremeyiz, istekle kalırlar çünkü bu akışa müdahale ederek isteklerimizin gerçekleşmesini sağlayamayız. Yani bir şeyin olma olasılığı, isteme olasılığı ile ters orantılıdır.

(Visited 46 times, 1 visits today)