Öldürme Sporu

Hayvanlar yeri gelir bize dost olurlar yeri gelirler doğada en kilit rolü sahiplenirler. Nereden baksak hayvanlar olmasa insanlık da olmazdı diyebiliriz. Çoğu insan yiyecek ihtiyaçlarını hayvanlardan karşılıyor. Doğada çoğu şey hayvanlar sayesinde dengede kalabiliyor. Bunların yanı sıra hayvanlar bazı türleri evcilleştirip insan hayatını son derece kolaylaştırıyor. Engelli, polis vb. birçok alanda yardımları dokunuyor insanoğluna. Düşünün hayatınızda bir canlı var size son derece yararı dokunuyor ve sizden herhangi bir karşılık veya ödeme beklemiyor, normal bir insan böyle bir şeye hayır diyemez ve onun hep var olmasını ister. Fakat ne yazık ki biz, bize bu kadar yardımcı olan bir varlığı öldürmeyi ‘Avcılık Sporu’ olarak adlandırıyoruz.

Evet insanlık avlanarak bugünlere kadar gelebilmiş ama gereksinimi kadarını öldürerek. Zevkine veya spor olsun diye öldürmek bu avlanma gereksinimin çatısı altında barındırılamaz.  Kanın ve ölümün olduğu bir yerde bence sporun adı geçmemelidir, spor daha üst bir seviyede bulunan bir kavramdır. Eğer orda kan ve ölüm varsa o spor değil cinayettir, katliamdır. Aynı şekilde zevkine insanlar öldürülse tepki çok çok daha farklı olacaktır. Üstüne üstlük birde bu anı videoya çekip sosyal medyada paylaşmak, hava atılacak veya gururlanılacak bir şey değil tam aksine ne yaptım ben denilebilecek türden bir olaydır. Birde bu avlanma sadece cinayet bazında kalsa, hayatı boyunca nerdeyse 1 milyon kene yiyen bir canlı olan keklik besin zincirinde önemli rolü var fakat insanoğlu sözde spor amaçlı öldürerek besin zincirine zarar veriyor. Tabii bu zarar yine insanoğluna sekiyor çünkü kene sayısı artıyor, normal olarak da kene yüzünden ölümlerde artıyor. Doğada ki bu denge o kadar şaşırtıcı ki insanlar keklikleri öldürüyor bu yüzden aynı şekilde insanlarda ölüyor ve bu spor sayılıyor. Sporun adının bu kadar düşürülmesi çok üzücü çünkü spor insan ve doğanın barışçıl mücadelesidir. Avcılıkta ise barışçıl açıdan bir şeyler göremiyorum. Bu sporun Türkiye’de ya da dünyanın herhangi bir yerinde yapılıyor olması başlı başlına mantıksızlıktır.

Sonuç olarak, spor insanoğlu ve doğanın barışçıl mücadelesidir, kan ve ölümün olduğu etkinliğe spor değil katliam denir. Hayvanlar gereksinim dışı avlanmamalıdır.

(Visited 55 times, 1 visits today)