Öldürmek ya da Yaşatmak

Geçmişe bağlı yaşamak da var unutup devam etmek de. Bu kararlar aslında geleceğimizin altyapısını oluşturur. Kişiden kişiye göre de değişir, nasıl olsa herkesin yaşam tarzı farklıdır.

Ben geçmişe bağlı yaşamayı da seçemem ama unutamam da. Bizim yaşadığımız olaylar, verdiğimiz kararlar şu an bizi olduğumuz noktaya getirir. Bizi biz yapan şey zaten geçmişte verdiğimiz kararlar ve yaşadığımız şeyler. Fakat geçmişin bizi tutmasına izin veremeyiz. Geçmişe bağlı yaşamak demek olanları unutamayıp kendimizi yormak demektir. İyi anılara tutunup hatalarımızdan dersler çıkarıp geleceğe odaklanmamız en sağlıklısı olur. Çünkü eğer yaptığımız bir hata bizi sıkıyorsa, peşimizi bırakmıyorsa kendimize ve şu an yaşadığımız anlara yeterince odaklanamayıp pişmanlık duyarız ve bu döngü böylece devam eder. Belli bir noktaya geldikten sonra insan geçmişi geçmişte bırakıp hayatını yaşamaya devam edebiliyor ne kadar huzursuz olsa da, ne kadar can yakıcı olsa da. Bazen öyle şeyler yaşarız ki hafızamızdan tamamen silip gitsin isteriz. Yaşananlar hiç yaşanmamış gibi, söylenenler hiç söylenmemiş gibi…

Bazı şeyler vardır ki polis olayları gibidir. Geriye cevapsız sorular bırakırsan o olay çözülemez ve sürekli aklını kurcalar. Belki de bazılarımızın geçmişe bağı yaşama sebebi  akıllarında kalan sorular. Neden böyle oldu, neden böyle bir şey yaptı? Bazılarımızın da hiçbir şey umrunda değildir. Ne deseniz ne yapsanız boştur. Hiçbir şeyi sorgulamaz, umursamaz. Bu sebeple yaşadıklarını kolay kolay unutabilir. İyi ya da kötü anı, kişi ne varsa her şeyi geride bırakıp tertemiz bir sayfa açabilme yeteneği sahibidir. Yepyeni insanlar, alışkanlıklar, olaylar, yerler… Bunun nedenini söylemek kolaydır. Umursamaz bir insan olduğu için diyebiliriz.

Benim düşüncem iki tarafı da biraz destekliyor, biraz da karşı çıkıyor. Ben, bana ne iyi geliyorsa onu yapmayı seçerim. Fakat genellikle geçmişe bağlı yaşadığım için hafif burkukluklar yaşıyorum. Yaşadığım şeylerin benim bir parçam olduğunu düşünüyorum. Verdiğim kararlar, iletişime geçtiğim insanlar… Herkesin seçimi farklı olsa da yaşadıklarını tamamen silip hayatına devam edebilecek birini tanımıyorum henüz. George Santayana’nın dediği gibi “ Geçmişi hatırlamayanların yazgılarında geçmişi tekrar etmek vardır.” Bu söze kesinlikle katılıyorum. Kişi yaptığı hatayı hatırlamadığı sürece gelecekte de aynı hatayı yapmaya devam edecek. Fakat Adam Fawer “ Geride bıraktıkların ileri gitmeni engelleyecek. Unutma ileri gidebilmen için arkadakileri unutman gerek” sözüyle bir kouda haklı. Geride bıraktıkların hala kafanı yoruyorsa ileri gitmeni engelleyecek, aklında soru işaretleri bırakacak. 

zor kararlar nasıl verilir haberleri - Yasemin

   Herkesin hayatıyla başa çıkma yöntemi farklı olduğu için ve anıdan anıya değiştiği için herkesin cevabı farklıdır. Kendime gelecek olursam ben George Santayana’nın söylediği cümleyi kendime ve karakterime daha yakın görüyorum. Fakat Adam Fawer’ın sözünde geride bıraktıklarımızın ileri gitmemizi engelleyeceği konusunda ona katılıyorum. Mantıklı olan neyse kendimize göre onu yapmalıyız. Birkaç olayın bizi gelecekten alıkoymasına izin vermememiz gerekirken o olayı da unutmamamız gerekir. Çünkü o, bizim bir parçamız.

(Visited 17 times, 1 visits today)