Olması Gereken

Merhaba sevgili okuyucum, nasılsın ? Umarım senin için her şey yolundadır.Bugün ki konumuz milletvekili. Evet milletvekili . Bu kelimeyi duyunca aklınıza kimler ve neler geliyor ya da hangi olaylar ? Türkiye Büyük Millet Meclisi dediğimiz zaman durum pek iç açıcı değil. Saygı yok. Bunu bir örnekle göstereyim .

Mehmet Sağlam Küfür

Bu dosya Mehmet Sağlama ait Mehmet Sağlam ise 20, 21 ve 23. Dönemde Kahramanmaraş Milletvekili seçildi. 20. Dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisi Milli Eğitim Komisyonu Başkanlığı ve Türkiye-Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanlığı yaptı. 54. Hükümette Milli Eğitim Bakanı oldu. 23. Dönemde Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı, 24. Dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Kültür, Sanat ve Yayın Kurulu Başkanı seçildi.

Peki siz Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında bir milletvekili olsaydınız nasıl olurdunuz ? Bunun gibi davranışlar sergiler miydiniz ? Son olarak sizi seçen halka vaadiniz ne olurdu ?

Bugün size ben nasıl bir milletvekili olurdum , ne gibi davranışlar sergilerdim ve beni seçen halka vaadim ne olurdu onu anlatacağım .

Vaatlerimi nasıl belirlerim ?

  1. Halkın içine girerim.
  2. Beni destekleyen , desteklemeyen herkesle görüşürüm.
  3. Tek tek ülkeyle ilgili sıkıntılarını öğrenirim.
  4. Sıkıntıları öğrendikten sonra hepsini not alırım.
  5. Not aldığım sıkıntılar arasından seçim yaparım hangisi yapılabilir diye ?
  6. En son eledikten sonra geriye kalan bütün vaatlerimi , vaat listeme eklerim .

Ne gibi davranışlar sergilerdim ?

  1. Herhangi kötü örnek teşkil edecek bir davranışta bulunmam.
  2. Benim halkım beni orada kendilerini temsil etmem için seçiyorsa onları en saygın bir şekilde temsil ederim.

Nasıl bir milletvekili olurdum ?

Aslında bu sorunun cevabını 1 , 2 diye yazmak mantıksız . Sebebi ise cevabın diğerleri gibi basit olmaması.

Benim bu ülkede milletvekili seçilme hakkım varsa , benim  bu ülkede milletvekili seçme hakkım varsa bu Mustafa Kemal Atatürk ve Silah Arkadaşları sayesindedir. Eğer ben bu ülkede milletvekili seçildikten sonra Mustafa Kemal Atatürk ‘ ün kurduğu bu yüce mecliste Mustafa Kemal Atatürk tek adamdır dedikten sonra elimi kolumu sallayıp gezebilme şansım varsa meclis oturumundan sonra bu Mustafa Kemal Atatürk sayesindedir. Öncelikle bir milletvekili kendi tarihini bilmeli ve eğer kendi tarihi hakkında meclis oturumunda herhangi bir şey söylüyorsa tarihini bilmeden konuşmamalı. İyi bir milletvekili gider “ANAYASA MADDE 81 Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve laik cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve anayasaya sadakatten ayrılmayacağıma; büyük Türk milleti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim.” bu yemin okur ve bu yemine bağlı kalarak milletvekili görevini anlının akıyla tamamlar. İşte ben bu yemini okur , her cümlesi için namusum şerefim üzerine ant içtikten sonra beni seçen halkım benden ne istediyse onu yapmaya  çalışırım. Unutmam gereken en önemli şey Atatürk ilke inkılaplarına bağlı kalmak. İçimden bir ses acaba bu ülkede kaç tane milletvekili bu yeminine uyuyor kaç tanesi gerçekten adaletli. Neyse çok uzatmayayım bu farklı bir yazının konusu. Sizin düşünceleriniz benim için gerçekten çok önemli. Onun için alt tarafa yorum bırakmayı unutmayın. İyi günler sevgili okuyucum.

 

(Visited 91 times, 1 visits today)