Ölmeden Önce Görmeniz Gereken Beş Yer

ÖLMEDEN ÖNCE GÖRÜLMESİ GEREKEN 5 YER

1­-AVUSTRALYA

Wörthersee:Wörthersee gölü, dünya’da cenneti arayanlar için iyi bir yer. 20 km uzunluk ve 2 km genişliğindeki bir vadinin üzerinde yer alan göl, çevresindeki ormanlar ve ender bitki türleriyle insanın başını döndürüyor. Yüzme, kano gibi su sporlarına elverişli olan bu yerde çok sayıda mağara, ve Orta Çağ’dan kalma mimari yapılar da bulunuyor

Graz:Avrupa’nın en iyi korunmuş, tarihi şehirleri arasında gösterilen graz, Avusturya’nın en kalabalık olan ikinci kenti. Orta Çağ esintisi taşıyan sessiz ve bir o kadar da sakin sokakları, butik müzeleri ve farklı kültürlerin beraber görülebildiği mimari yapıları ile şehirde hem zamanda yolculuk hem de farklı kültürleri deneyimleme duygusunu yaşatıyor.

St.Anton am Alberg;Avusturya’nın en popüler kayak merkezi St. Anton am Arlberg, kış sporlarının dışında yaz döneminde de manzaralarıyla insanı derinden etkilemeyi başarıyor. Doğa, orman, yürüyüş ve manzara sevenler için harika bir rota sunan St. Anton am Arlberg’i sevdiğiniz mevsime göre ziyaret edebilirsiniz.

2-İTALYA

Venedik: başta İtalya olmak üzere Dünya’nın en güzel ve büyüleyici şehri. Yüzlerce kanal ve köprü üzerine kurulu olan bu kanallar şehri her gezginin büyülü rüyası. Şehirde kara parçasının olmaması burayı daha da özel bir yer haline getiriyor. Burada ulaşım “vaporetto” adı verilen deniz taksileri ile sağlanıyor. Bir yerden bir yere girmek içinse birçok kanal ve köprü geçmeniz gerekiyor, sırf bu yönü ile bile Venedik sıra dışı ve güzel bir şehir.Araç trafiğinin olmadığı Venedik, karnavalı, kanalları, gondolları ve birbirinden ünlü tarihi yapıları ile ünlü olmaya devam ediyor.

3-ARJANTİN

PATAGONYA:Öncelikle patagonya bir ülke değil. Şili ve Arjantin’in güneyinde yer alan ve üzerinde çok az yerleşim bulunan bir bölge. Ama muhteşem doğasıyla ve vahşiliğiyle ‘Dünya üzerindeki cennet’ olarak nitelendirebileceğimiz çok az sayıdaki yerlerden  biri.

GÜNEY AMERİKA ŞİLİ ve ARJANTİN’in güney kısımlarına verilen ad. Bir anlamda ‘dünyanın bir ucu’. Penguenleri, mavinin her tonundaki buzulları, nefes kesen şelaleleri, ıssız toprakları ile gören herkesi derinden etkileyen bu topraklar çok farklı hayatları barındırıyor. 

 

 4-BREZİLYA

RİO DE JENARİO;

Brezilyanın ana dili Portekizcedir.Bu dilin yazılışı İspanyolca diline benzemektedir. Rio, Karnaval ile eş anlamlıdır; ancak her yıl, yıl boyunca genel ve eğlence şovları gibi birçok kültürel olaya da ev sahipliği yapar. The Rock in Rio For a Better World Festivali geleneksel olarak Brezilyalı ünlü sesleri ve Sting, Oasis, REM, Britney Spears, Sheryl Crowe gibi uluslar arası şarkıcıları bir araya getirir. Ağustos’ ta Serbest Jaz Festivali düzenlenir, jaz dünyasında yeni bir olaydır. Uluslararası Film Festivali, Rio-Cine , her yıl Kasım’da yapılır ve ünü o kadar büyüdü ki şimdi Cannes’ a ve Montreal’ e rakip olmuştur.

5-BRUNEİ

İtalyan mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Sultan Ömer Ali Seyfettin Camii’nin altın sarısı renkteki kubbeleri, ilk bakışta bütün dikkatleri üzerine çelmektedir.

Bunun yanı sıra, camiinin gece aydınlatması da oldukça büyüleyicidir ve denizden gelen ziyaretçilerin beğenilerinide bir kat daha artırmıştır. Camii’nin görkemli kubbelerinin yanı sıra, köşelerinde bulunan minareleri de gayet naif olacak şekilde tasarlanmıştır. Ömer Ali Seyfettin Camii’nin göze çarpan mimari özelliklerinden bir diğeri ise metrelerce uzunluktaki sütunları ve geniş avlularıdır ve bu yapı, ziyarete gelen bütün turistleri kendine hayran bırakmaktadır. Bunun yanı sıra, Ömer Ali Seyfettin Camisinin iç kısımları da en az dışı kadar görkemli bir mimariye sahiptir.

Ömer Ali Seyfettin Camii, Brunei ’ye gidildiğinde mutlaka görülmesi gereken kutsal yerlerden biridir.

 

 

(www.onidio.com)’dan esinlenilmiştir.

(Visited 102 times, 1 visits today)