ÖLMEYELİM SADECE ÖNLEYELİM

      Öncelikle küresel ısınma nedir diye bakacak olursak literatürdeki tam karşılığı; karbondioksit gibi ısıyı tutan gazların atmosferde artmasıyla oluşan ve atmosfere salınan sera gazlarının neden olduğu düşünülen sera etkisinin sonucunda kara, deniz ve havada ölçülen ortalama sıcaklıkların artması nedeniyle iklimlerin değişmesidir. Ne yazık ki bu değişimler olumsuz değişimlerdir çünkü kuraklık, çölleşme, yağışlardaki dengesizlik ve sapmalar, su baskınları, tayfun, fırtına, hortum gibi meteorolojik olaylarda artışlar olarak kendini gösterir.

      Küresel ısınmaya sebep olan sera gazının meydana gelmesinin başlıca sebeplerinden biri enerji tüketimidir.  Bu nedenle enerji dostu olarak yaşamalıyız.  Bunun için yapmamız gerekenler ise aslında çok zor değil.  İlk önce bunun farkında olmak ve istemekle başlamalıyız.  Arkasından gelecek bazı önlemler ile de dünyayı kurtarmak aslında elimizde ve çok da kolay. Örneğin, enerji dostu ampuller kullanılmalıyız, televizyonları ve bilgisayarlarımızı kullanmadığımızda bekleme konumunda bırakılmamalı ve kapatmalıyız,  evleri ısı kaybına karşı yalıtmalıyız, kullanmadığımız ışıkları kapatmalıyız, radyatör önüne eşya koymamalıyız, hortumla sulama ve yıkama yapılmamalıyız, diş fırçalama, bulaşık yıkama, tıraş esnasında musluk açık bırakılmamalıyız, toplu taşıma araçları tercih etmeliyiz, kısa mesafelere arabayla gitmek yerine yürümeliyiz, plastik ambalajlardan kaçınmalıyız, şişe ve kavanoz gibi cam ürünler tercih etmeliyiz, gibi daha başak bir çok önlem alabiliriz.

       Bu konuda farkındalık kazanmak küresel ısınmanın önüne geçmek açısından çok önemli diye düşünüyorum. Özellikle okullarda ve iş yerlerinde konu hakkında eğitimler verilmeli ve enerji dostu alanlar olmaları için gerekli çalışmalar yapılmalıdır. Özellikle iş yerlerinde ve fabrikalarda rüzgar ve güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı da arttırılmalıdır.

      Sonuç olarak küresel ısınmayı önlemek için önce bu konuda bilgilenmek ve gerekiyorsa eğitimler almak ya da aldırmak gerekmektedir. Sonrasında da hem bireysel hem toplumsal olarak birçok yerde tanımlanmış görevlerimizi yerine getirelim. Ve de benim de en çok önemsediğim gibi AĞAÇ DİKELİM. Ölmeyelim, önemseyelim ve önleyelim.

(Visited 7 times, 1 visits today)