Ölü Ama Bir Dünya

Çocuklara yaşanılabilir bir dünya bırakabilmeleri için ileri görüşlü olmaları gerekli. Hemen hemen her konuşmanın içinde “Çocuklara yaşanılabilir bir dünya bırakmalıyız” sözü geçiyor ama icraat yok. Bir türlü planladıkları şeyi gerçekleştiremiyorlar.

Bence sadece çocuklara yaşanılabilir bir dünya bırakmamak lazım. Çünkü bu dünyada sadece çocuklar yok. Hayvanlar, bitkiler. Yani canlı cansız her şeye ve herkese yaşanılabilir bir dünya bırakmalıyız. Çocuklara yaşanılabilir bir dünya bırakabilmemiz için çevreyi temiz bırakmalıyız, hiçbir yere çöp atmamalıyız ve insanları bu konuda bilgilendirmeliyiz, uyarmalıyız. Bu sayede çocuklara yaşanılabilir bir dünya bırakmış olabiliriz. Dünyadaki kültürü geliştirmeliyiz. Mesela çocuklarla beraber tiyatroya gidebiliriz. Onları çok küçük yaşta tiyatroyla tanıştırmalıyız. Eğer çok küçük yaşta tiyatroyu öğrenirlerse boş zamanlarında tiyatroya gitmek isteyeceklerdir. Böylece onları tiyatroya bağımlı hale getirmiş olabiliriz. Tabii ki onları çok küçük yaşta sanat galerilerine götürmeliyiz. Onlara hobi olarak ebru sanatı yaptırmalıyız. Böylece sanata karşı çok ilgili olacaklardır. Bu şekilde onları sanata karşı bağımlı hale getirmiş olabiliriz. Ayrıca sanayileşme, makineleşme, fabrikalaşmanın önüne geçmeliyiz. Çünkü bunlar çevre sorunlarını beraberinde getirmekte.

Bunların hepsini yaparsak çocuklara yaşanılabilir bir dünya bırakmış oluruz ama bunların hiçbirini yapmazsak bırakın çocuklara yaşanılabilir bir dünya bırakmayı; dünya kalmayacak.

garbage heap
(Visited 63 times, 1 visits today)