Ölümcül Deneyler

Dünyada son yıllarda kimyasallardan üretilen ürünlerin sayısı oldukça artmaya başladı. Artık neredeyse hayatımızın her yerinde kimyasal malzemeler kullanıyoruz. Ve bunların çoğu bize ve çevremize zarar veriyor.

Örneğin bunlardan bazılarına örnek olarak kişisel bakım ve kozmetik ürünleri ya da temizlik ürünlerini örnek verebilirim. Kullandığımız şampuanlar, sabunlar, makyaj malzemeleri gibi daha birçok şey kimyasallardan oluşuyor. Kimisi gerçekten faydalı olabiliyor, kimisi de  cildimize ya da sağlığımıza zarar verebiliyor. Ve bu tür ürünler bize nasıl zarar veriyorsa diğer canlılar da aynı şekilde zarar görüyor. Ancak bazı ülkeler laboratuvarlarında deney yaparken kullanmak ve ürünleri test etmek için hayvanları ya da bitkileri kullanıyorlar. Örneğin Çin hükümeti kimyasal ürünlerini test etmek ve denemek için bazı hayvanları kullanıyor ve deneylerini hayvanların üzerinde gerçekleştiriyor. Ancak tam tersine Avrupa Birliği’nde ise deneylerde hayvanların kullanılması ve satışı yasak.

Bana göre, bu kadar teknolojinin geliştiği bir dönemde deneylerde hayvanların kullanılması yanlış bir uygulama. Sonuçta, hayvanlar da birer canlı ve onların da bizim gibi biçilmiş bir ömürleri var. Hayvanların insanlardan tek farkı konuşuyor olamamaları bence. Ve bizler onları böyle kimyasal deneyler ve testler için kullandığımızda onların da sağlığını yok etmiş ya da zarar vermiş oluyoruz.

Ancak elbette ki belli ürünlerin etkilerini ve sonuçlarını tespit edebilmek için bazı deneyler yapılmalıdır. Ama bunlar hayvanlar kullanılarak değil onun yerine başka malzemeleri ya da yapıları kullanılmaya çalışılarak denenmelidir. Günümüzde artık teknolojinin kullanılmadığı yerler çok nadir. Her yerde, her zaman teknolojiden faydalanılarak bir sürü yeni cihazlar, makineler, robotlar yapılıyor. Bence, kimyasal deneylerde kullanmak amacıyla da teknolojiden faydalanılabilir. Mesela maddeleri, oluşabilecek tepkimeleri önceden algılayabilecek cihazlar üretilip kullanılabilir. Böylelikle hiçbir canlı zarar görmeden daha sağlıklı ürünler üretilebilir.

Sonuç olarak, laboratuvarda yapılacak olan kimyasal deneyler hayvanlara zarar vermeden yapılmalı ve test edilmelidir. Çünkü hayvanlar ve diğer canlılar üzerinde yapılabilecek kimyasal deneyler ve testler sağlığa zarar verebilir ve hatta ölümcül bile olabilir. Bu nedenle kimyasal herhangi bir maddenin daha zararsız ve güvenli olduğu bir yöntemle test edilmesi gereklidir.

(Visited 82 times, 1 visits today)