Ölümsüz Diktatör

Teknolojinin de gelişmesiyle her işimizi yapay zekayla halleder olduk. Her yeni gün ortaya çıkan aletlerle ve yepyeni ürünlerle artık sebzelerimizi bile bir komutla kendi yerimize doğratabiliyoruz. Teknolojinin hayatımızı kolaylaştırması iyi hoş da bu durum nereye gidiyor?

Birçok insanın gündeminde şu an teknolojinin gelecekte ne durumda olacağı var. Birçok mühendis ve birçok bilim adamı yapay zekanın bir müddet sonra bizi ele geçireceğini düşünmekte. Hatta bunun hakkında birçok film ve dizi bile yapıldı ancak tabii ki kimse geleceği net bir şekilde öngöremiyor.

Bu konu hakkında şu an günümüzde popüler olan bir ismin yani Elon Musk’ın görüşlerini size aktarmak istiyorum. Öncelikle Elon Musk için basitçe, bilmeyenleriniz için, SpaceX’in CEO’su ve Tesla otomobillerinin mühendisi diyebiliriz. Teknoloji hakkında dünyamızı bu kadar geliştiren bir isim Artificial Intelligence yani yapay zekâ hakkında “Şeytanı çağırıyoruz” gibi bir benzetme yapıyor. Yani teknolojinin bir müddet sonra dünyayı yönetecek konuma geleceğini savunan isimlerden bir tanesi. Hatta özellikle “Bu Bilgisayara Güveniyor Musunuz?” adlı belgeselinde Musk, otoriter rejimler tarafından yaratılan yapay zekanın insanoğlu için çok büyük bir tehdit olacağını ve asla kaçamayacağımız ölümsüz bir diktatörü kendi ellerimizle yarattığımızı öne sürmekte ve ona göre yapay zekaya karşı girişilecek bir mücadelede hayatta kalma şansımız sadece yüzde 10.

Yalnızca Musk değil birçok bilim adamının da görüşü aynı yönde. Birkaç sene önce vefat eden ünlü bilim adamı Stephen Hawking de yapay zekanın insanların başına gelen en iyi ve en kötü şey olduğunu söylemişti. Ve Hawking yapay zekanın insan ırkının sonunu getireceğine inanıyordu. Bill Gates, Dave Waters, Nick Bostrom gibi bilindik birçok isim Hawking ve Musk’a bu konuda katılıyorlar.

Peki teknolojiyi geliştirmeye yönelik çalışmalar bu korkular yüzünden duruyor mu? Tabii ki hayır. Her geçen gün yeni bir adım atılıyor ve yeni bir şey geliştiriliyor. Her gün hayatlarımız biraz daha kolaylaşıyor. Şimdilik bu güzel bir şey çünkü henüz teknoloji bizi kontrol edebilecek zekaya sahip değil. Ancak biz ona bağlanmaya devam edersek işin seyri değişebilir. Yani Prof. Dr. Levent Akın’ın da dediği gibi bu tamamen bizim aptallığımıza bağlı. Yapay zekaya bağlanıp ona itaat edebilecek kadar aptal olduğumuz gün sonumuzun geldiğinden emin olabiliriz.

(Visited 18 times, 1 visits today)