Önce Mutluluk Sonra Başarı

Başarı sizin için ne ifade ediyor? Çok para kazanmak, derslerden yüksek notlar almak mıdır başarı? Yoksa bakış açısına göre değişebilen bir kavram mıdır? Bir iş adamı için girdiği ihaleyi kazanmak bir başarı iken bir sanatçı için başarı ortaya koyduğu eserin beğeni toplamasıdır. O zaman başarının sınırlarının belli bir kalıba göre çizilmesi doğru mudur sizce de?

Hepimiz farklı ailelerde, çevrelerde büyüdük. Yetiştiriliş tarzımıza ve bulunduğumuz çevreye bağlı olarak da her birimiz farklı karakterlere ve bakış açılarına sahip olduk. Bu sebepten ötürü de mutluluk ve başarı kavramları her birimiz için farklı şekillendi. Kimimiz uğruna neler yaşarsa yaşasın para kazandığında veya sınavlardan yüksek notlar aldığında bunu başarı sayarken kimimiz de gittiği seyahatleri veya ortaya sunduğu eserlerini başarı sayıyor. Mutluluk ve başarı kavramı yaşa bağlı olarak da çok değişiklik gösterebiliyor. Mesela lise çağındaki bir genç için mutluluk sevdiği bir sanatçının konserine gitmek olabilirken orta yaşlı bir insan için mutluluk pazar günü ailesiyle evde sakin bir gün geçirmek olabiliyor.

Mutluluk ve başarının kişiden kişiye değişen kavramlar olmasıyla birlikte birbiriyle bütünleştirilmemesi gereken kavramlar olduğunun da altını çizmek istiyorum. Mutlu olmak için başarıyı bekleyenlerden misiniz? Eğer öyleyse aradığınız mutluluğa asla ulaşamayacağınızı hatta daha da kötü bir ruh haline gireceğinizi söyleyebilirim. Çünkü başarının ucu bucağı yoktur. Her zaman sizden daha başarılı birileri, olabileceğiniz daha iyi bir konum vardır. Siz mutluluğun başarının ardından geleceğini düşünürseniz o mutluluk asla gelmez. Çünkü gözünüzde hiçbir zaman tam anlamıyla başarılı olmazsınız. Hedefinize ulaştığınız anda yeni bir hedef belirler bilinçaltınız. Böylelikle anlık, kandırmaca bir mutluluk sonrasında yine eksik ve hırslı bir ruh haline girersiniz. Ayrıca hırs mutluluğun en büyük düşmanıdır. Hırs bir ruh halinden çıkıp bir karakter biçimine dönüşür ve hırslı biri olduğunuz vakit başarı size hiç yetmeyecektir, hep daha fazlasını isteyecek ve hiçbir zaman tam doyumluluğa, mutluluğa, huzura ulaşamayacaksınızdır. 

Bu nedenlerden ötürü kötü bir ruh halinin başarıya ulaştırabileceğinin doğru olduğunu düşünmüyorum. Başarının hiçbir zaman sonu gelmez ve sizin kötü ruh haliniz başarıya ulaştıkça daha da çoğalacak. Ruhunuz iyi hissetmedikten sonra başarının ne önemi vardır ki? Aksine önce ruhunuzun yenilenmesi, iyi hissetmesi gerek. Bedenimiz günün birinde çürüyüp gittiği vakit ruhumuzla başbaşa kalıp göçeceğiz bu dünyadan. Bana kalırsa ruhumuzu ne kadar zenginleştirdiysek o kadar başarmışız demektir…

(Visited 130 times, 1 visits today)