Onlar Bunu Hak Etmiyor

Hepimizin bildiği üzere, uzun yıllardır kozmetik ürünler hayvanların üzerinde test edilmekte. Ne yazık ki hayvanlar üzerinde yapılan bu deneyler denek olarak kullanılan hayvana ciddi bir zarar vermekte. Hayvanlar zaten gerek insanlar gerek de çevre tarafından yeterince zarar görüyor, bence bir de üstlerinde sırf insanların güzel görünmek için kullandıkları kozmetik ürünlerin denenmesi büyük bir adaletsizlik. Onların çektikleri acıları tahmin etmemiz mümkün değil ama onların bunu hak etmediklerini anlamak için bu acıyı çekmek zorunda değiliz.

kozmetik ürünlerin hayvanlar üzerinde denenmesi ile ilgili görsel sonucu

11 Mart 2013 itibariyle Avrupa Birliği’nde hayvanlar üzerinde denenen her tür kozmetik ürünün satışı yasaklandı. Fakat ne yazık ki dünyanın bir çok yerinde kozmetik ürünler hala hayvanların üstünde deneniyor. Mesela Çin hükümeti kozmetik ürünlerin hayvanlar üzerinde test edilmesini zorunlu kılıyor.  PeTA’ya göre, Çin’de satışa sunulacak her bir kozmetik ürünü için 72 hayvan kullanılıyor. Ben bu konuda kesinlikle Avrupa Birliği’ni destekliyorum. Hayvanların da en az insanlar kadar yaşama hakkı var. Bu şekilde kozmetik ürünleri onların üstünde deneyerek gün geçtikçe daha çok hayvanın yaşam hakkını elinden alıyoruz.

kozmetik ürünlerin hayvanlar üzerinde denenmesi ile ilgili görsel sonucu

 

Bu konuyla ilgili alınabilecek birçok önlem varken kozmetik ürünler neden hala hayvanlar üzerinde deneniyor anlamıyorum. Bence kozmetik ürünler tamamen doğal ürünlerden yapılırsa hem hayvanlar zarar görmemiş olur hem de insanlar sivilce gibi yan etkilerden korunmuş olurlar. Bir diğer seçenek ise insanlar içinden gönüllülerin seçilmesi. Büyük olasılıkla şu an bunu okuyan herkes ” Kimse gönüllü olmaz ki” diye düşünüyor. Evet, bence de kimse gönüllü olmak istemez. Peki o zaman biz insanlardan kimsenin yapmak istemeyeceği bir şeyi hayvanlara neden zorla yaptırıyoruz?

kozmetik ürünlerin hayvanlar üzerinde denenmesi ile ilgili görsel sonucu

Biz insanlar kendimizi en üstün varlık kabul ediyoruz ve diğer canlıları kendi isteklerimiz üzerine kullanmaktan asla çekinmiyoruz. Ne yazık ki bizim için tek önemli olan şey insanların refahı. İnsanlık için her şeyi yapabiliriz. Bu düşüncenin doğru olmadığının farkına bir an önce varmalıyız. Zarar verdiğimiz her canlı ekosistemi etkiliyor. Belki şu an bunun çok büyük bir zararını görmüyoruz ama elbet bir gün göreceğiz. O gün bunun farkına varmak için çok geç kaldığımızı fark edeceğiz. Her şeyden önemlisi de her ne olursa olsun bizim o canlılara böylesine büyük bir zarar verme gibi bir hakkımız yok.

kozmetik ürünlerin hayvanlar üzerinde denenmesi ile ilgili görsel sonucu

Onların bize hiçbir zararları yokken bizim onlara böylesine büyük bir acı yaşatmamız bir kez daha ne kadar adaletsiz bir dünyada yaşadığımızı bir kez daha gösteriyor. Eğer insanlık bir araç yapıp onu uzaya gönderecek kadar ya da elektrikle çalışacak bir araba üretecek kadar iyi durumdaysa bence kozmetik ürünleri hayvanlar üzerinde test etmemek için de bir çözüm bulunabilir. Hiçbir insanın, sırf güzel görünebilmek için, onların yaşam haklarını ellerinden alma hakkı yok. Hiçbir hayvan bunu hak etmiyor.

 

 

(Visited 160 times, 1 visits today)