Onların da Bir Yuva Sahibi Olmaya Hakkı Var

Saygıdeğer Komşularım,

Bilindiği üzere, sitemizde bazı komşularımız evcil hayvan beslenmesinden duydukları rahatsızlıkları bizlere iletmekteler. Bu komşularımızın rahatsızlıklarını anlayışla karşılıyorum, ancak evcil hayvan beslenmesine yönelik bir yasağın doğru olmadığını düşünüyorum. Neden böyle düşündüğüme ilişkin fikirlerimi kısaca sizlerle paylaşmak için bu mektubu yazmaya karar verdim.

Öncelikle şöyle düşünelim. Diyelim ki sitemizde evcil hayvan beslenmesini yasakladık. Peki o halde şu anda sahip olduğumuz hayvanların durumunun ne olacağını düşünelim. Kişisel gözlemlerim bana bu dostlarımızın çok az bir kısmının yeni sahiplerinin olabileceğini, büyük bir kısmının ise sokaklarda yaşamak zorunda kalacağını gösteriyor. Bu da bizim bir sorunu çözmek isterken bir başka sorunu daha da kötüleştirebileceğimiz anlamına gelir. Dolayısıyla, bu sorunumuzu bir başka sorun ortaya çıkarmadan çözmemiz gerektiğini düşünüyorum.

Benim bu konudaki düşüncem, sitemizde evcil hayvan  beslenmesi konusunda yeni kurallar koymamız gerektiğidir. Örneğin bazı komşularımızın köpeklerden korkusu olabilir. Bu çok anlaşılabilir bir durum. Bu konudaki sıkıntıyı ortadan kaldırmak için, köpeklerin dışarıya gezintiye çıkartılırken ısırma önleyici maske giymeleri zorunlu olmalıdır. Bir başka kural da, hayvanların yaratabileceği kirliliğe ilişkin olmalıdır. Bu konudaki en kolay çözümün her bir evcil hayvan için site yönetimine ek ücret ödenmesi olduğunu düşünüyorum. Bir başka sorun olan hayvan gürültüsü için  ise evde hayvan besleyen komşularımızın evlerine ses yalıtımı yaptırmasını öneriyorum.

Sonuç olarak, böyle olumsuz durumlara karşı uygulayabileceğimiz basit çözümler var. Ben size bu çözümlerden sadece bazılarını anlattım. Umarım sizi ikna etmeyi başarabilmişimdir.

Hoşça kalın.

Sevgilerle Eylül İlkay Güvendi.

 

(Visited 29 times, 1 visits today)