Onların Da Sıcak Bir Yuvaya İhtiyaçları Var

Bazı insanlara göre apartmanda evcil hayvan beslemek her zaman büyük bir sorun olmuştur. Hayvanı besleyen kişi kendileri olmasa dahi sorun yaratmaktan asla geri durmamışlardır. Halbuki bunun ne apartmanda yaşayanlara ne de onu besleyenlere bir zararı yoktur. Farkında olmadığımız şey ise onların da biz insanların olduğu gibi sıcak bir yuvaya, yemeğe ihtiyaçları var.

Eğer besleyen kişi evcil hayvanına iyi bakarsa, onunla yeteri kadar ilgilenirse o da bizler gibi hiçbir sorun çıkarmadan apartmanda yaşama rahatça ayak uyduracaktır. Onların bizler gibi düşünme yeteneği olmadığı için bazı şeylere kendileri karar veremezler. Yani eğer evcil hayvanımız ile bir apartmanda yaşamak istiyorsak yapmamız gereken en önemli şey ona iyi bir eğitim vermektir. Eğitimden sonrası zaten kolay bir süreç olacaktır.

Bazı insanlar nedenini bilmediğim bir şekilde evcil hayvanlara büyük bir ön yargıyla yaklaşıyorlar. Ben bu duruma bir anlam veremiyorum. Size hiçbir zararı olmayan bir canlıya karşı nereden geliyor bu nefret, bu öfke? Eğer bir evcil hayvana sahipseniz bu sizin aynı zamanda çok yakın bir arkadaşa ve can yoldaşına sahip olduğunuz anlamına gelir. Ona her şeyinizi hiç çekinmeden anlatabilirsiniz. Sizi anlamayacağınızı düşünürsünüz ama sizi bazen ailenizden bile daha iyi anlar. Şimdi söyler misiniz bana sizin gözünüzden akan bir damla yaş ile sizin ne kadar mutsuz olduğunuzu anlayan bir canlı apartmanda ya da sitede yaşıyorsanız ne gibi bir sorun olabilir?

Eğitimini almış hiçbir hayvan birlikte yaşadığı insanlara zorluk çıkarmaz.  Onların da aynı bizler gibi sıcak bir eve, sevgiye, beslenmeye ihtiyaçları var. Onlar bu ihtiyaçlarını karşılarken diğer insanlara zarar vermiyorlar. Çıkabilecek en büyük sorun bir köpeğin havlaması ya da bir kedinin miyavlamasıdır. Şahsen ben alt komşumun eşiyle kavgasını dinlemektense bir köpeğin havlamasını veya bir kuşun cıvıldamasını dinlemeyi tercih ederim.

İnsanların sanki apartmanda onlardan başka kimse oturmuyormuş gibi davranması ve sonra binaya köpeği olan bir aile taşındığında bu durumdan yakınmaları beni üzen konulardan bir tanesi. Ne yazık ki ülkemizde komşularını umursamadan mütemadiyen bağırarak konuşan ama apartmanda bir evcil hayvan bulunmasından rahatsız olan birçok insan var. Bu duruma ne kadar dur demek istesek de elimizden çok fazla bir şey gelmemesi beni çok üzüyor. Çoğu insan hayvanları ne kadar çok severlerse sevsinler apartmanda oturdukları için evlerinde hayvan barındıramıyorlar. Mesela ben yıllardır bir köpek sahiplenmek istiyorum fakat komşularımız bu duruma sıcak bakmadıkları için bu isteğimi gerçekleştiremiyorum.

Bizim sahip olduğumuz yaşama onların da sahip olma hakları var. Daha önce de belirttiğim gibi en azından sıcak bir yuvaya ihtiyaçları var. Onlara bunu çok görmemeliyiz. Bu konuyla ilgili kanunları okursanız zaten binada evcil hayvan beslemenin bir suç olmadığını fark edeceksiniz. Onlar için zaten zor olan bu hayatı daha da fazla zorlaştırmayalım. Evimizin kapılarını bu sefer onlar için açalım.

(Visited 58 times, 1 visits today)