Onların Sesi

Günümüzde yaşadığımız dünya insan egemenliğinin avuçlarının içerisindedir fakat insanlık olarak unuttuğumuz bir husus vardır o da bu güzeller güzeli dünyamızda yaşayalar sadece bizler değiliz. Ve insan egemenliği o kadar çığır aşmıştır ki, artık bizimle neredeyse hiç alakası olmayan kutuplarda bile canlıların hayatı bizim yüzümüzden birden fazla tehlikeyle yüz yüze. Bunlardan bazıları istemsizce olsa da kasıtlı amaç güden nedenler de bulunmaktadır. Mesela orada yaşayan bazı hayvanları (kutup ayısı, kutup tilkisi ve daha nice hayvan) sırf kürklerini moda ürünü olarak kullanabilmek için avlıyorlar. Sadece kutuplarda da kalmıyor. Bu vahşet dünyanın dört bir yanında yaşanıyor uzak doğuda vahşice öldürülen hayvanlardan tutun batıda ufak tehlike arz etmeleri sebebiyle nerdeyse soyları kurutulana dek öldürülen hayvanlara kadar her yerde bu vahşet sürüyor.

Günümüzde hayvanlara karşı tutumumuz ne kadar kanlı olsa da artık belli önlemler almamızın vakti geldi de geçiyor. Günümüzde aslında ne kadar önlem alınsa da bunlar sadece yazıda kalıyor iş eyleme geçince hiç bir icraat göremiyoruz. Yaşadığımız Türkiye Cumhuriyeti Devletinde Hayvanları Koruma Kanunu ortaya sürüleli neredeyse on yedi koskoca sene oluyor ama ne hikmet ise bu vahşet hala sürüyor. Haberlerde hala sokağa kolları bacakları kesilmiş halde atılan köpekleri görüyoruz ki bu da beni derinden yaralıyor. Ve bu katiller, bu akli dengesi yerinde olmayan kimseler genellikle de ceza almadan işin içinden kurtulabiliyorlar. Neden mi çünkü bu işi ölen canlı insan değil de hayvan olduğu için uzatmak istemeyen kimseler var. Nerden geldiğimiz hatırlatmak isterim doğrusu birden bire dünyanın kralı olduk diye diğer hayvanların yaşamları ile böyle oynamak bize düşmez. Yan demem odur ki günümüzde, şu an da uygulanan kanunlar yeterli değil ve bana kalırsa yeterli olmaları için hayvan hakları ile ilgili bir kanun ortaya sürülmesi şarttır. Öyle ufak uğraşlarla da bırakılmamalı bu kanun işi kapsamlı bir kanun olmalı sonuçta ne kadar insan hakları kişiye özel imkanlar sunuyorsa hayvan hakları da farklı ırktan hayvanlara onlara özel yaşam şartları sunmalı. Ve bu yasanın ihlal durumunda ise öyle hemen unutulmamalı yaşananlar hatırlanmalı ve kamuoyuna iyice duyurulmalı aksi düşünülemez bile. Ne haddimize! Bizim gibi onların da bu hayatı yaşamaya hatta bu hayatı güzelce ve mutluca yaşamaya hakları var ne de olsa sadece bir kez doğup bir kez ölecekler ve adım gibi eminim ki hiçbir canlı o şekilde ölmeyi dilemez.

Eee tabii denetimleri de sıkılaştırmak lazım bir insan nasıl kolaylıkla böyle bir vahşeti işler de biz göz göre göre bu kimsenin cezasız kalmasına izin verelim. Bu vakaya bulaşan kişi zaten sadece hayvanlara değil tüm topluma karşı tehlike arz etmekte. Bazı araştırmalara göre cinayet işleyen kimselerin geçmişte evcil hayvan öldürmüş olma ihtimalleri çok yüksek. Buna bakarak da görüyoruz ki bu hayvan cinayetlerine bulaşan kişilerin akıl sağlığı bakımından epey kötü durumdalar üstelik toplum için de epey büyük tehlike arz etmekteler. İleride gelecek zamanlarda bu kişiliksiz şahsiyetler bir insanoğluna kıyınca artık o zaman anlayacaklar durumun ciddiyetini.

 

(Visited 36 times, 1 visits today)