Online Okuma

E-kitaplar son zamanlarda oldukça tercih edilen ve kimilerine göre birçok öğrenmeye yöntemlerine göre en iyisi olarak değerlendirilen bir sistemdir. E-kitapların günümüzde bu kadar fazla kullanılmasıyla birlikte insanlara e-kitap mı yoksa basılı kitap mı tercih edecekleri sorulmaya başlandı. Hatta artık e-kitapların basılı kitapların yerine geçeceği bile söylenmektedir. İnsanların tercihlerine göre git gide artışını sağlayan e-kitaplar kimilerine göre oldukça pratik ve günümüz teknolojisi ile de bağdaşlaşmış bir sistem olduğu için ilerleyen zamanlarda artık hiç basılı kitap kullanmayarak sadece online kitap sistemine geçeceğimiz süre zarfında acaba e-kitap sisteminin ticaretinin nasıl olacağı veyahut nasıl devam edeceği merak edici sorulardan biridir.

E-kitap sistemi bu kadar kısa zamanda fazlaca yol kat ettiği için e-kitapların çeşitleri ortaya çıkmıştır. Çeşitlerine göre de artan veyahut azalan fiyatlarla satışlarına devam etmektedir. İnsanlar online satış sitelerinden veya teknoloji ürünleri satan mağazalardan e-kitapları alıp okuyabilmektedir. Peki ya e-kitaplar ilerleyen süreçte yine ücretli olarak satılmaya devam mı etmelidir yoksa internet ortamında herkesin erişimine açık mı olmalıdır?

Eğer bizim bir sonraki okuma geleceğimiz e-kitap gibi online bir platform üzerinden gerçekleşecekse internet ortamında herkesin erişimine açık olması kullanıcı için her şekilde daha avantajlı olacaktır. Nereden bakılırsa bakılsın sonuçta bu e-kitap sistemi bir sektördür. Bu sebeple üreticinin bu durum hoşuna gitmese bile özellikle öğrenciler açısından değerlendirdiğimizde bütün ailelerin ekonomik durumu e-kitap ücretini karşılayacak elverişte olmayabilir. Bu sebeple pazarlamacının bütün bunları hesap ederek bir sonuca varması her iki taraf açısından da daha rahat olacaktır. Ayrıca yine ekonomik durumdan düşünüldüğünde insanlar üzerindeki okuma oranının bu şekilde daha artacak olması da kaçınılmaz gerçeklerden biridir.

Gerek online kitaplardan olsun gerek ise basılı yayınları kitapları olsun okumak her yaş grubu, her çeşit insan, her millet için oldukça önemlidir. Okumak toplumun refah seviyesini arttırmakta, insanı geliştirmekte, öğretmekte, öğrendiklerinden sonuç çıkarıp kendi hayatında uygulayabilmesine oldukça yardımı dokunur. Okumak birçok kitabın başkarakterlerinin özelliklerinden biri olmuştur hep. O güzel başrolümüzün bilmiş bilmiş konuşmasının altında aslında bir okumuşluk ve bilgi birikimi bulundurur. Ne demiş John Milton: ‘’ Bazılarının yaşaması yeryüzüne bir yüktür, ama iyi bir kitap, usta bir kafanın yaşamdan sonraki yaşam için mumyalanmış bir hazine gibi saklanmış en değerli yaşam öğesidir.” Hangi biçimle olursa olsun okumak Milton’un da dediği gibi okumak yaşamımızın en önemli öğelerinden biridir.

(Visited 165 times, 1 visits today)